W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- planie miejscowym dla ul. Kołacińskiej
- tym, czym jest plan miejscowy i w jaki sposób można wziąć udział w konsultacjach
Plan miejscowy
Plan miejscowy to dokument, który określi, jak będzie można urządzić tę okolicę. W Warszawie plany ustalają, w jaki sposób mogą być m.in. budowane i przebudowywane budynki, ulice, place, tworzona sieć infrastruktury, jak mogą zostać urządzone tereny zieleni, czyli np. parki i skwery.
Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).
Więcej informacji o obszarze planu
Projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wiśniewa w rejonie ul. Kołacińskiej obejmuje około 77,6 ha. Obszar ten położony jest w zachodniej części dzielnicy Białołęka i obejmuje tereny położone na północ od projektowanej Trasy Mostu Północnego, w rejonie ul. Fleminga, ul. Podróżniczej i ul. 15 Sierpnia.
Obszar projektu planu jest w znacznym stopniu zurbanizowany i uzbrojony w sieci miejskie. Przeważa na nim zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, zarówno w formie wolno stojącej, jak i bliźniaczej. W ostatnim czasie można zauważyć również wzrost udziału zabudowy szeregowej. Uzupełnieniem funkcji mieszkaniowej są obiekty oświaty: Publiczna Szkoła Podstawowa nr 257 im. prof. Mariana Falskiego, niepubliczne Katolickie Przedszkole Sióstr Felicjanek im. św. Feliksa, oraz Zakład Sióstr Felicjanek, Chronicznie Chorych Kobiet, a także mniejsze obiekty usługowe. Przez przedmiotowy teren przebiega Kanał Henrykowski – cenny pod względem przyrodniczym ciek wodny zapewniający powiązania przyrodnicze.
Otoczenie obszaru projektu planu stanowią: od wschodu tereny leśne Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, od południa projektowana Trasa Mostu Północnego, a od zachodu i północy pozostały obszar osiedla Henryków-Wiśniewo wraz z kompleksem leśnym przy ul. Sąsiedzkiej.
Aktualnie na terenie objętym projektem miejscowego planu obowiązują ustalenia planów miejscowych uchwalonych w 2000 r. i 2002 r. Ważnym argumentem za sporządzeniem nowego planu w tym rejonie jest fakt, że obowiązujące plany miejscowe zostały sporządzone na podstawie ustawy o planowaniu z 1994 r. czyli nie spełniają wymagań obowiązującej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W światle obecnie obowiązujących przepisów ustalenia tych planów są zbyt ogólne.
Założenia projektowe dla tego obszaru to przede wszystkim zachowanie funkcji zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej, zgodnie z charakterem istniejącej zabudowy, oraz wskazanie terenów pod lokalizację usług nieuciążliwych, a także usług publicznych. Zapisy projektu planu mają też za zadanie ochronę Kanału Henrykowskiego jako głównego powiązania przyrodniczego w obszarze.
Konsultacje społeczne trwają od 11 września do 16 października 2024 r.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania on-line.
Porozmawiajmy
- na dyskusji on-line 18 września (środa) o godz. 17:00
- na YouTube – możesz oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
- na platformie ZOOM – możesz zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Jeśli chcesz skorzystać z tej opcji, napisz na [email protected].
- na dyżurze telefonicznym projektantów planu we wtorki 17 września i 1 października w godzinach 13.00 – 16.00 pod numerem telefonu 22 325 81 08
Czym jest dyskusja publiczna on-line?
Dyskusja publiczna on-line ma na celu zaprezentowanie przez projektanta planu rozwiązań konsultowanego projektu planu miejscowego. Dyskusja on-line umożliwia też zadawanie pytań i zabieranie głosu, a także składania formalnych uwag. Oznacza to, że możesz komentować czy dyskutować bez podawania swoich danych osobowych. Twój głos nie będzie jednak formalną uwagą, ale wciąż Twoja opinia będzie się liczyć
Jeśli jednak wybierzesz opcję zgłoszenia formalnej uwagi podczas dyskusji on-line (w praktyce oznacza to, że możesz przesłać uwagę na czacie na YT lub wziąć udział w spotkaniu na platformie ZOOM i zabrać głos), pamiętaj, że musisz podać swoje dane osobowe: imię i nazwisko oraz adres. Przekażesz je dzwoniąc pod numer telefonu lub przesyłając je na adres e-mail wskazane w trakcie spotkania. Uwaga zostanie rozpatrzona przez Prezydenta m.st. Warszawy, dlatego nie uzyskasz na nią odpowiedzi "od ręki" podczas dyskusji publicznej.
Kto może złożyć uwagi do planu?
Każdy może złożyć uwagi do planu i proponować zmiany, jeśli jego zdaniem powinny zostać wprowadzone w przygotowanym projekcie planu, zanim stanie się on obowiązującym prawem. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych.
Jak złożyć uwagi do planu?
- podczas dyskusji publicznej on-line (więcej informacji powyżej)
- mailowo na adres [email protected]
- drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
- osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
- możesz skorzystać z umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego lub skorzystać z formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.
- Uwaga złożona w terminie zostanie rozpatrzona. Nie otrzymasz odpowiedzi, ale w
- publikowany jest wykaz uwag wraz z informacją o tym, jak zostały rozpatrzone przez prezydenta Warszawy.
Co to jest plan miejscowy?
Plan miejscowy (czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego ‒ MPZP) to dokument, który określi, jak będzie można przestrzennie urządzić daną okolicę, dany obszar.
Plan jest lokalnym aktem prawa. Tak jak ustawy uchwalane przez Sejm regulują, co można robić (a czego nie można) na poziomie całego kraju, tak w Warszawie plany miejscowe, uchwalane przez Radę Warszawy, ustalają sposób zagospodarowania obszarów na terenie miasta.
Plany miejscowe sporządzają architekci i urbaniści przy wsparciu wielu ekspertów: socjologów, ekonomistów, inżynierów. Plany miejscowe nie są martwymi dokumentami. Ilekroć inwestor występuje o pozwolenie na budowę na obszarze gdzie obowiązuje plan miejscowy, musi przedstawić projekt architektoniczny zgodny z ustaleniami planu. Plany stanowią zatem gwarancję utrzymania ładu przestrzennego w przyszłości.
Na jakich etapach możesz włączyć się w tworzenie planu?
Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć siłą rzeczy charakter sformalizowany – tzn. swoje potrzeby trzeba zgłosić na piśmie. Taka możliwość przewidziana jest w dwóch momentach procedury.
Po raz pierwszy – po tym, jak Prezydent poinformuje o przystąpieniu do sporządzania planu – można składać wnioski do planu. We wnioskach można napisać wszystko, co byśmy chcieli, żeby zmieniło się na obszarze objętym planem (albo pozostało tak, jak jest).
Po raz drugi mieszkańcy mogą podzielić się opinią, kiedy już przygotowana jest przez urbanistów i urząd propozycja projektu planu. Wtedy jest on wykładany do publicznego wglądu – to znaczy każdy może go obejrzeć w urzędzie i na stronie internetowej. Wtedy można składać uwagi do planu, tzn. propozycje zmian do zaprezentowanego projektu.
Napisz komentarz
Komentarze