W tym artykule przeczytasz między innymi o:
zbiórce krwi
informacjach dla krwiodawców
terminie i sposobie oddawania krwi podczas mobilnej zbiórki
Krwi nie da się wyprodukować, pozyskana od dawców ma swój ograniczony termin przydatności, a co najważniejsze – to m.in. z niej przygotowuje się leki ratujące życie i zdrowie. Jest niezastąpiona!
Kiedy i gdzie?
Dołącz do honorowych krwiodawców, a jeśli już nim jesteś – z chęcią zobaczymy Cię znowu w krwiobusie przy Północnej. Krwiobus stanie przy wejściu od strony ulicy Trakt Nadwiślański. Aby oddać krew, należy się zarejestrować w dniu zbiórki. Rejestracja trwa od godziny 10.00 do wyczerpania puli numerków. Krwiobus obsługuje dawców do 15.00.
Akcja prowadzona jest przez Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi Białokrewka. Nad przebiegiem akcji czuwa również Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.
Informacje dla krwiodawców
KTO MOŻE ODDAĆ KREW?
Każdy, kto spełnia poniższe warunki:
jesteś w wieku od 18 do 60 lat;
ważysz minimum 50 kg;
cieszysz się dobrym zdrowiem;
posiadasz przy sobie dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport).
Dzień przed oddaniem krwi zrezygnuj ze spożywania alkoholu i palenia papierosów. W dniu oddania krwi zadbaj o lekkie i pożywne śniadanie, ale także o dobre nawodnienie organizmu. Lepsze od kawy będą: woda mineralna i soki owocowe. Nie przeciążaj się zbytnio i zrezygnuj ze zbyt dużego wysiłku fizycznego.
KTO NIE MOŻE ODDAWAĆ KRWI?
To m.in. osoby po świeżych, drobnych zabiegach chirurgicznych, jak np. usunięcie zęba. To także osoby przeziębione i będące mniej niż dwa tygodnie po ustąpieniu objawów. Inne infekcje również wykluczają.
Jedną z najczęstszych przyczyn niedopuszczenia do oddania krwi jest zbyt niski poziom hemoglobiny. Aby tego uniknąć, stosuj dietę bogatą w żelazo. Ten cenny pierwiastek znajdziesz m.in. w płatkach zbożowych, ciemnym pieczywie, ale przede wszystkim w polędwicy wołowej, salami, wątróbce czy kaszance. Dobre będą ryby, jak sardynki czy łosoś, ale też warzywa. Tu z kolei postaw na buraki, szpinak i korzeń pietruszki. Są też bogate w żelazo przekąski: czekolada, kakao, migdały i orzechy ziemne. Wchłanianie żelaza ułatwia witamina C.
Dzieląc się krwią, ratujesz zdrowie i życie!
Napisz komentarz
Komentarze