Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 sierpnia 2024 14:09

Ulica Kobiałka na Zielonej Białołęce

Z cotygodniowego cyklu "Perełki Białołęki" dziś opisujemy Wam ulicę Kobiałka. Mało kto wie, że jej historia sięga XIX wieku.
Ulica Kobiałka na Zielonej Białołęce
ulica Kobiałka

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • ulicy Kobiałka
  • historii ulicy

Ulica Kobiałka – ulica w północno-wschodniej części Białołęki, która biegnie od ul. Płochocińskiej do ul. Olesin.

Historia ul. Kobiałka

Ulica Kobiałka widnieje już na Mapie Kwatermistrzostwa z ok. 1850 roku jako droga biegnąca od szosy nieporęckiej (przedłużenie ulicy Białołęckiej obok Kanału Bródnowskiego) na wschód do osady Olesin, wzdłuż niej znajdowały się także wsie Kobiałka i Ruskowy Bród, droga istniała zapewne dużo wcześniej, z pewnością w XIX wieku. W 1976 roku w całości znalazła się w granicach Warszawy, jej nazwa odnotowana jest w latach 80. XX wieku w nawiązaniu do wsi Kobiałka, przez którą droga przebiegała. W 1999 roku otwarto nowy budynek szkoły, a w 2000 roku ulicą przejechał pierwszy autobus linii 134, który dotarł do pętli Olesin. Współcześnie ulica jest luźno zabudowana domami jednorodzinnymi i łatwo można dostrzec granice pomiędzy dawnymi wsiami. Pierwszą większą inwestycją jest budowane od 2009 do 2019 roku Miasteczko Regaty. Stało się ono także przyczyną uszkodzenia w 2009 roku mostku nad Kanałem Żerańskim, którym podróżowały przeciążone betoniarki i inne pojazdy budowy, w związku z czym na moście ograniczono ruch. 

W latach 2011-2012 most przebudowano, a także wybudowano rondo u zbiegu z ul. Frachtową. W latach 2022-2024 w ciągu ulicy prowadzony był remont wraz z budową kanalizacji. Na ten okres ulica była zwężana, prowadzono także ruch wahadłowy tudzież jednokierunkowy.

Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z Płochocińską, po czym kieruje się na wschód krzyżując się z ulicami Złotej Rybki, Długorzeczną, następnie przebiega mostem nad Kanałem Żerańskim i biegnie dalej, krzyżuje się potem z ulicami Białołęcką, Bobrową, Mochtyńską, Frachtową, Cudną, Wspaniałą, Zamożną, Złotokwiatu, łącznik ul. Słonecznej, Cytrusową, Leśny Potok oraz Ruskowy Bród, by zakończyć się na skrzyżowaniu z ulicą Olesin. Około 2025 roku planuje się wydłużenie ulicy od strony zachodniej do ul. Szamocin


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze