W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- wsparciu kupców z Marywilskiej
- dofinansowaniu wynagrodzeń
- sposobie naborów wniosków
Rządowy program pomocowy dotyczy finansowego wsparcia na wypłatę bieżących wynagrodzeń, pracodawcom, którzy utrzymają miejsca pracy.
Pieniądze dla poszkodowanych
Projekt zakłada dofinansowanie wypłacanych wynagrodzeń, w wysokości 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika (przy zatrudnieniu na część etatu dofinansowanie będzie wypłacane proporcjonalnie).
Wsparciem zostaną objęci pracownicy zgłoszeni do ubezpieczenia społecznego od dnia 1 kwietnia 2024 roku, którzy byli zatrudnieni na podstawie umowy o pracę/pracę nakładczą, umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (weryfikacja na podstawie raportów ZUS).
Wnioskodawcami w programie mogą być: osoby legalnie przebywające na terenie RP i prowadzące działalność gospodarczą w Polsce zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, (weryfikacja przedsiębiorców będzie odbywała się na podstawie wpisów w KRS, CEIDG) oraz przedsiębiorcy, którzy posiadali ważną umowę obejmującą możliwość prowadzenia działalności w dniu pożaru w Centrum Handlowym przy ul. Marywilskiej 44 w Warszawie. Wsparcie otrzymają również prowadzący działalność gospodarczą i zatrudniający pracowników w CH Marywilska 44 przed dniem 12.05.2024 r. oraz w dniu ubiegania się o przyznanie wsparcia.
Gdzie składać wnioski o pomoc?
Nabór wniosków o dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników zatrudnionych przez pracodawcę będącym mikro lub małym przedsiębiorcą będzie prowadzony od 23 maja do 30 czerwca 2024 r.
Wnioski wraz z załącznikami można składać:
- osobiście – w Punkcie Urzędu Pracy m.st. Warszawy na terenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przy ul. Podskarbińskiej 25; w poniedziałki w godz. 8:00-17:00; wtorek – piątek w godz. 8:00-15:00.
- w formie elektronicznej – wyłącznie za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.
Projekt pilotażowy „Odbuduj swoją przyszłość” jest finansowany ze środków rezerwy Funduszu Pracy będących w dyspozycji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Realizatorem projektu będzie Urząd Pracy m.st. Warszawy, który będzie koordynował wszystkie działania i procesy.
Miejskie wsparcie
17 maja w stołecznym ratuszu odbyło się spotkanie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz przedstawicieli kupców poszkodowanych wskutek pożaru kompleksu handlowego Marywilska 44. Prezydent zapowiedział rozszerzenie dotychczasowego miejskiego wsparcia i zobowiązał się do całkowitego zawieszenia pobierania przez miasto opłat za dzierżawę terenu. Wartość tej formy pomocy ze strony miasta wyniesie blisko 8 mln zł rocznie. Zawieszenie obowiązuje do czasu odbudowy hali, odciąży spółkę i umożliwi jej udostępnianie kupcom przestrzeni handlowej w tymczasowym pawilonie za symboliczną złotówkę.
Dodatkowo pakiet miejskiego wsparcia – potwierdzony przez prezydenta stolicy obejmuje: pomoc psychologiczną, udzielaną przez specjalistów z miejskich instytucji; skrócenie do minimum czasu niezbędnego na dopełnienie procedur architektoniczno-budowlanych, warunkujących rozpoczęcie odbudowy spalonej hali; utrzymanie dotychczas zaoferowanych form pomocy, czyli: udostępnienia miejsc handlowych na miejskich targowiskach, a także funkcjonowania specjalnego punktu przy ul. Marszałkowskiej 77/79 dla osób poszkodowanych w tym pożarze, które tymczasowo i w sytuacji wyjątkowej chciałyby uzyskać informacje o dostępnych ofertach pracy.
Także Urząd Pracy m.st. Warszawy oferuje wsparcie dla pracowników z Centrum Handlowego przy Marywilskiej w zakresie pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego oraz szkoleń. Poszkodowani mogą uzyskać status osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy.
Napisz komentarz
Komentarze