Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 07:04

Oznakuj swój jednoślad

Czy warto oznakować swój rower i gdzie to zrobić? W jaki sposób sprawdzić czy rower jest kradziony? Czym jest Krajowy Rejestr Rowerowy? Koniecznie przeczytaj!
Oznakuj swój jednoślad
Kobieta na rowerze

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • oznakowaniu roweru
  • w jaki sposób można zabezpieczyć swój jednoślad
  • krajowym rejestrze rowerowym

Nie każdy posiadacz roweru wie, że może go zarejestrować. Gdzie oznakować rower? Możemy to zrobić na dowolnym komisariacie policji. Procedura zajmuje kilka minut i jest bezpłatna. Oznakowanie roweru nie chroni go przed kradzieżą, jednak pomaga w szybszym znalezieniu jego właściciela na wypadek nieprzyjemnych okoliczności. Jak przebiega rejestracja roweru na policji?

Gdzie oznakować rower?

Niebawem ruszy sezon rowerowy. Jak przygotować się do tego okresu? Warto przede wszystkim przypomnieć sobie przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów. Ich znajomość pomoże nam bezpieczniej i rozważniej korzystać z infrastruktury drogowej. Dobrze jest również sprawdzić, czy posiadane przez nas gadżety rowerowe są sprawne i posłużą nam przez najbliższe miesiące. Jeśli nasz rower wymaga naprawy, warto się jej czym prędzej podjąć. Kolejki w serwisach rowerowych przed sezonem są bardzo długie.

Znakowanie rowerów na policji – przebieg

Znakowanie roweru na policji to pierwszy krok do jego ochrony. Nie ma znaczenia, czy mamy rower elektryczny, czy też rower napędzany siłą mięśni. Policjanci na naszą prośbę zarejestrują każdy rodzaj roweru. Jak przebiega rejestracja rowerów na policji?

Aby zarejestrować swój rower w bazie rowerów, należy udać się na dowolny komisariat policji. Policjanci po zweryfikowaniu naszej tożsamości na podstawie ważnego dowodu osobistego czy paszportu, a także sprawdzeniu przynależności do nas pojazdu (niezbędne jest w tym celu okazanie dowodu zakupu lub własności roweru), rozpoczną procedurę jego znakowania.

Polega ona na wygrawerowaniu na ramie roweru specjalnego numeru, który trafi do bazy rowerów wraz z jego dokładnym opisem. Kluczowe są w nim znaki szczególnie, na podstawie których łatwiej będzie rozpoznać rower np. podczas jego kradzieży. W przypadku niektórych komisariatów możemy spotkać się ze znakowaniem roweru za pomocą pisaka, który widać w świetle ultrafioletowym. Często stosuje się również naklejki z numerem pojazdu.

Warto pamiętać, że ten sposób rejestracji roweru w specjalnej bazie nie chroni przed kradzieżą, a jedynie pomaga w szybszym znalezieniu pojazdu. Wraz z upływem czasu oznaczenia bledną, a naklejkę łatwo jest samodzielnie usunąć. Prócz formalności warto więc zadbać o mechaniczną ochronę roweru. Dobrze przechowywać go w zamknięciu, np. w piwnicy, garażu czy komórce lokatorskiej. Osoby, które nie mają możliwości garażowania pojazdu, mogą skorzystać ze specjalnych zabezpieczeń (łańcuchy, blokady).

Rejestracja rowerów przez policjantów odbywa się nie tylko na komisariatach. Oznakować rower możemy podczas specjalnych wydarzeń organizowanych przez policjantów. Dodatkowe znakowanie rowerów ma miejsce szczególnie w okresie letnim. Osoby nieletnie muszą się na nie udać z rodzicem lub opiekunem. Pamiętajmy, że aktywność ruchowa u najmłodszych jest szczególnie ważna, dlatego warto zadbać o to, aby była ona bezpieczna.

Jak sprawdzić, czy rower jest kradziony?
Nie zrobimy tego, dzwoniąc na policję. Mimo że pracownicy komisariatu mają dostęp do bazy rowerów, na podstawie której mogą sprawdzić, czy rower jest kradziony, nie zrobią tego. Muszą mieć rower fizycznie. Gdy okaże się, że pochodzi on z nielegalnego źródła, musi natychmiast zostać zajęty. Nie będzie to możliwe przez telefon. Jeśli kupiliśmy rower z drugiej ręki, idąc na policję, również ryzykujemy. Może się okazać, że nabyty pojazd jest kradziony. W takiej sytuacji możemy zostać posądzeni o paserstwo.

Jak więc sprawdzić, czy rower jest kradziony? Możemy poprosić sprzedawcę, aby poszedł z nami na policję i zabrał ze sobą rower, który chcemy kupić. Jeśli nie chce tego zrobić, możemy poprosić go o to, aby sam poszedł oznakować rower. Przed rejestracją roweru na policji musi on być zweryfikowany w bazie. Rozwiązanie to pomoże nam zaoszczędzić czas.

Czym jest Krajowy Rejestr Rowerowy?
Wymóg posiadania tablic rejestracyjnych przez rowery trwał aż do końca drugiej wojny światowej. Dziś znaleziony rower pozostaje bez właściciela. Istnieje jednak baza, która pozwala na legalną rejestrację roweru. Jest nią Krajowy Rejestr Rowerowy. To internetowa baza rowerów, która ma służyć ograniczeniu szerzącej się kradzieży dwukołowców, a także zapewnić pomoc w ich odzyskaniu.

Rowery w bazie możemy zarejestrować całkowicie za darmo. Aby to zrobić, należy podać w formularzu swój adres mailowy, a także markę, model, numer ramy i kolor pojazdu. Od momentu rejestracji roweru przestaje on być anonimowy. W bazie możemy przechowywać zdjęcia pojazdu, dowód zakupu, skan karty gwarancyjnej. Informacje dotyczące roweru dostępne są w bazie po zalogowaniu. Możemy się dowiedzieć, czy rower został skradziony/znaleziony lub jest aktualnie w posiadaniu. Krajowy Rejestr Rowerowy umożliwia również ubezpieczenie pojazdu na korzystnych warunkach.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze