Przyjęło się mówić, że Tarchomin ma najlepiej rozwiniętą infrastrukturę. Wszak został zaplanowany wiele lat temu, z placówkami oświatowymi, handlowymi oraz zielenią i przestrzenią między blokami. Wiele w tym prawdy, jednak choćby w obszarze oświaty kolejne inwestycje są nieuniknione. Dlatego niebawem rozpocznie się budowa nowej szkoły podstawowej przy Świderskiej.
W dyskusjach na temat podstawówki przy Świderskiej co jakiś czas pada stwierdzenie, że w okolicy są przecież inne szkoły. To prawda, ale warto równocześnie znać pełen obraz. Wygląda on następująco:
- SP 314 przy Porajów: ponad 120% obłożenia (1 013 uczniów w budynku projektowanym dla 800),
- SP 344 przy Erazma z Zakroczymia: prawie 200% obłożenia (1 182 uczniów w budynku projektowanym dla 600),
- SP 355 przy Ceramicznej: ponad 150% obłożenia (1 233 uczniów w budynku projektowanym dla 800).
W tym kontekście planowane 900 miejsc w szkole przy Świderskiej oznacza więc realną poprawę sytuacji uczniów i uczennic tarchomińskich placówek.
Szkoła wśród zieleni
Podstawówka przy Świderskiej zostanie zlokalizowana tylko na części terenu od strony ulicy. Zgodnie z decyzją lokalizacyjną, części terenu z zapleczem sportowo-rekreacyjnym została powierzchnia biologicznie musi wynosić minimum 70%. Aby jak najlepiej wpisać szkołę w lokalny krajobraz oraz uzyskać wysokiej jakości architekturę, został ogłoszony konkurs na koncepcję nowej placówki.
Zwycięska praca autorstwa pracowni Piotra Bujnowskiego została doceniona m.in. za uwzględnienie kontekstu przyrodniczego i kulturowego miejsca. Zdaniem sądu konkursowego, wybraną koncepcję wyróżnia ukształtowanie budynku, pozwalające na pozostawienie istniejącego drzewostanu, głównie dębów szypułkowych. Oczywistym wydaje się więc przeznaczenie miejskiego terenu wokół szkoły na park o naturalnym charakterze, stanowiący przedłużenie Parku Picassa.
Szkoła w zasięgu ręki
Nowa szkoła znajdzie się w zasięgu dojścia pieszego czy dojazdu rowerem z bloków przy Macjejewskiego, van Gogha oraz Świderskiej, wpisując się tym samym w koncepcję 15-minutowego miasta. Położenie w zasięgu kilku linii autobusowych oraz blisko tramwaju na Światowida to kolejne argumenty za tą lokalizacją. W ramach budowy szkoły zostanie również zmodernizowane skrzyżowanie Świderskiej z Ćmielowską, aby zapewnić jej obsługę komunikacyjną.
Nie tylko Świderska
Rozwój Białołęki i wzrost liczby uczniów, sięgającej już niemal 17 tysięcy, wymaga kolejnych inwestycji oświatowych. Jako „must have” są wymieniane nowe szkoły podstawowe: na Żeraniu, Lewandowie czy Kępie Tarchomińskiej. Rozbudowy wymaga także SP 110 przy Bohaterów, SP 231 przy Juranda ze Spychowa czy SP 112 przy Zaułek. Coraz mocniej wybrzmiewa również potrzeba utworzenia kolejnego liceum, gdyż obecnie na Białołęce są tylko dwie takie placówki.
fot. Dzielnica Białołęka/Piotr Bujnowski Architekt
Napisz komentarz
Komentarze