W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- historii kostki rubika
- możliwości i ilości ruchów wykonywanych kostką
- warsztatach dla miłośników kostki rubika
Warsztaty to świetna odskocznia od standardowej formy zajęć dla najmłodszych. Układanie kostki Rubika doskonali umiejętności szybkiego zapamiętywania i koordynacji. Ponadto, w trakcie warsztatów uczestnicy będą też rozwijać współpracy i przede wszystkim dobrze się bawić!
Warsztaty odbędą się 13 kwietnia o godz. 14:00 w budynku Urzędu Dzielnicy przy ul. Modlińskiej 197. Zacznie się od nauki podstaw, następnie na uczestników czeka interaktywny pokaz, a na końcu wspólnie uczestnicy stworzą mozaikę z kilkuset kostek Rubika.
Warsztaty poprowadzi wieloletni nauczyciel kostki Rubika i Mistrz Polski w konkurencji Clock - Hubert Firek, a obecni będą także reprezentanci Polski z Mistrzostw Świata w speedcubingu.
Kostka Rubika (węg. Bűvös kocka – „magiczna kostka”) – zabawka logiczna wynaleziona przez Ernő Rubika w 1974 roku, a w 1976 roku skonstruowana i opatentowana w Japonii przez inżyniera Terutoshiego Ishige. Wynalazca kostki Ernő Rubik po raz pierwszy układał kostkę przez miesiąc.
Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każdej ścianie wszystkie posiadały jeden kolor. Składa się ona z 26 sześcianów i przegubu umieszczonego w środku. Przegub ten umożliwia każdej z zewnętrznych warstw kostki obrót wokół osi prostopadłej do danej warstwy i przechodzącej przez środek kostki.
Od początku rozpowszechnienia kostki Rubika zastanawiano się, jaka jest minimalna liczba ruchów potrzebna do rozwiązania każdego ułożenia. Już w 1995 wiedziano, że optymalna liczba zawiera się w przedziale 20-29, czyli istnieje pomieszana kostka, którą da się ułożyć tylko w 20 lub więcej ruchach oraz każdą kostkę da się rozwiązać w 29 ruchach lub mniej. W 2010 zespół matematyków za pomocą serwerów Google udowodnił, że ‘boską’ liczbą dla kostki Rubika jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach (choć zazwyczaj wystarczy 15-19 ruchów)
Napisz komentarz
Komentarze