W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- akcji "zmierz się z osteoporozą"
- bezpłatnym badaniu na Białołęce
- osteoporozie
Już 16 marca w imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie na warsztaty edukacyjne z lekarzem reumatologiem dotyczące czynników ryzyka i profilaktyki osteoporozy. Warsztaty "Zmierz się z osteoporozą" organizowane są przez Annę Auksel-Sekutowicz - Radną m. st. Warszawy, Annę Majchrzak - Zastępczynię Burmistrza Dzielnicy Białołęka oraz Koalicję "Zmierz się z Osteoporozą". To jedyne takie spotkanie i możliwość bezpłatnego badania na Białołęce.
Wykład odbędzie się w sali konferencyjnej w Urzędzie Dzielnica Białołęka przy ul. Modlińskiej 197 w dniu 16 marca 2024 r. godz. 10:00
Badanie odbędzie się w podstawionym osteobusie na parkingu przed urzędem, samo badanie jest dość krótkie i trwa 8 minut. Osteobus tego dnia będzie dostępny w godzinach 10.00-18.00 (o godzinie 10.00 na sali konferencyjnej będą wydawane numerki).
Badanie densytometryczne, czyli gęstości kości (BMD — bone mineral density) to podstawa diagnostyki osteoporozy — choroby charakteryzującej się powolnym ubytkiem masy kostnej. Prowadzi ona do osłabienia struktury kości i powoduje większe ryzyko złamań. Obserwacja jest szybka, bezbolesna, bez żadnych powikłań.
Celem badania densytometrycznego jest diagnostyka osteoporozy oraz osąd skuteczności leczenia już zaawansowanej postaci tej choroby. Densytometria to rodzaj prześwietlenia, które polega na ocenie gęstości mineralnej kości. Im mniejsza ich gęstość, tym większe ryzyko złamania. Osteoporoza jest podstępną chorobą rozwijającą się po cichu, bezobjawowo, a jej skutki są nieodwracalne. Definicja ekspertów z National Osteoporosis Foundation i National Institutes of Health (NOF/NIH) z 2001 roku mówi, że stanowi chorobę szkieletu charakteryzującą się upośledzoną wytrzymałością kości, co powoduje zwiększoną możliwość złamań.
To najbardziej rozpowszechnione schorzenie układu kostnego, które doprowadza do zwiększonej łamliwości kości. Polega na zmniejszeniu masy kostnej oraz zaburzeniu architektoniki tkanki kostnej. Często pierwszym objawem osteoporozy, niekiedy już zaawansowanej, jest złamanie osteoporotyczne (niskoenergetyczne). Przejawia się ono dysproporcją między siłą urazu a wyrządzonymi szkodami, czyli powagą złamania. Może powstać przy podnoszeniu czegoś cięższego lub przy zwykłym schylaniu się.
Badanie densytometryczne — kto i kiedy powinien je wykonać?
Badanie gęstości kości powinny wykonać osoby zagrożone osteoporozą. Zarówno tą pierwotną dotyczącą kobiet po menopauzie oraz mężczyzn w starszym wieku (po 65. roku życia), jak i wtórną, która może dotknąć osoby narażone na takie czynniki:
- przyjmowanie niektórych leków (np. kortykosteroidów, leków przeciwpadaczkowych),
- stany chorobowe (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa),
- choroby genetyczne związane z utratą masy kostnej,
- złamania niskoenergetyczne.
Pamiętajcie, że decyduje kolejność pobranych numerków!
Napisz komentarz
Komentarze