W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- burzy śnieżnej
- utrudnieniach w poniedziałkowy wieczór
- zimowym oczyszczaniu miasta
W poniedziałkowy wieczór nad Warszawą przeszła burza śnieżna. Autobusy utknęły na ulicach i wiaduktach, tramwaje były opóźnione, na jezdniach utworzyły się gigantyczne korki. Do akcji, na wszystkie ulice podlegające Zakładowi Oczyszczania Miasta, czyli 1500 km dróg, którymi kursują autobusy miejskie, wyjechało wówczas 170 posypywarek. Drogowcy zaapelowali do kierowców i pieszych o szczególną ostrożność, także podczas przemieszczania się nocą, ponieważ spadek temperatury to zagrożenie oblodzeniem nawierzchni.
We wtorek rano Zarząd Oczyszczania Miasta poinformował, że jezdnie, które podlegają samorządowi, są już odśnieżone i przejezdne.
"Nasze prace koncentrują się obecnie na terenach dla pieszych. To m.in. 4400 przystanków, dojścia do metra, schody i kładki. W sumie 3,5 mln m kw. powierzchni" - poinformował ZOM.
"Pytacie dlaczego chodniki nie są odśnieżane tak szybko, jak jezdnie. Przede wszystkim dlatego, że chodniki są odśnieżane w inny sposób. Czyli przede wszystkim przez ekipy sprzątaczy oraz - tam, gdzie mogą wjechać - przez lekkie pługi chodnikowe, do tego ulice to 1500 km, a tereny dla pieszych - 3,5 mln m kw" - czytamy w facebookowym wpisie Zarządu Oczyszczania Miasta.
Za bezpieczeństwo na chodnikach, które przylegają do nieruchomości, odpowiadają ich właściciele lub zarządcy.
Wszelkie uwagi, spostrzeżenia i problemy warto zgłaszać za pośrednictwem Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115, które właśnie w tym celu zostało stworzone. Stamtąd zawsze trafiają we właściwe miejsce w celu załatwienia danej sprawy i udzielenie odpowiedzi.
W Centrum Dowodzenia ZOM przez całą dobę monitorowane są dane meteorologiczne, a także informacje ze stacji pogodowych rozlokowanych na terenie stolicy. Kontrolerzy Zarządu Oczyszczania Miasta patrolują stolicę i sprawdzają w terenie rzeczywisty stan nawierzchni jezdni. Decyzja o rozpoczęciu i zakresie działań podejmowana jest po kompleksowej analizie tych informacji.
Aktualizowane co 10 minut dane ze stacji meteo znajdziesz na stronie zom.waw.pl/pogoda
Warto zaznaczyć, iż oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta za oczyszczanie terenów odpowiadają w Warszawie:
- urzędy 18 dzielnic – ulice, którymi nie kursują autobusy - łącznie ok. 1700 km oraz chodniki - 1,5 mln m kw.
- Zarząd Terenów Publicznych – wybrane tereny w dzielnicy Śródmieście
- Zarząd Praskich Terenów Publicznych – wybrane tereny w dzielnicy Praga-Północ
- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – drogi ekspresowe na terenie Warszawy, część chodników, schodów i tras dla rowerów przy tych ulicach oraz mosty – Południowy im. Anny Jagiellonki i gen. Stefana Grota-Roweckiego
- Zarząd Zieleni m.st. Warszawy – alejki i chodniki w parkach i wokół nich
- zarządcy nieruchomości – chodniki przylegające bezpośrednio do nieruchomości.
Napisz komentarz
Komentarze