W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- panelach fotowoltaicznych
- mikroelektrowni na dachu Urzędu Dzielnicy
- zaletach instalacji na dachu budynku użyteczności publicznej
Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie, a energia słoneczna stanowi jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Trudno się temu dziwić, bowiem fotowoltaika posiada wiele zalet. Dziś przedstawiamy Wam 7 powodów, dla których warto postawić (na) własną mikroelektrownię.
Dlatego pod koniec zeszłego roku na dachu budynku Urzędu Dzielnicy przy ul. Modlińskiej 197 zainstalowano panele fotowoltaiczne.
Zamontowano łącznie 101 paneli fotowoltaicznych o całkowitej mocy 470 kWp. Do każdego panelu dołączony jest optymalizator mocy, który pozwala wykorzystać instalację w sposób możliwie wydajny.
Urząd Dzielnicy planuje, że instalacja fotowoltaiczna wytworzy w ciągu roku energię elektryczną na poziomie 40 000 – 45 000 kWh co daje około 30 % zapotrzebowania budynku urzędu. Włodarze wyliczają, że ich roczne oszczędności związane z zakupem i dystrybucją energii elektrycznej mogą wynieść nawet do 60 000 złotych.
Fotowoltaika na dachu Urzędu to również większa niezależność od podwyżek cen energii, w tym kosztów jej dystrybucji. Podczas gdy można wybrać ofertę u sprzedawcy energii elektrycznej gwarantującą m.in. opusty od cen taryfowych, nikt już nie zapewni niezmiennych cen dystrybucyjnych, które pośrednio również decydują o wysokości rachunków.
Warto wspomnieć także o aspekcie ekologicznym. Instalacje fotowoltaiczne należą do najbardziej przyjaznych dla przyrody, czystych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla ani w żaden inny sposób nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Można je także poddać recyklingowi.
Ekologiczne korzyści, jakie przynoszą systemy solarne, wynikają ze specyfiki samego światła słonecznego. Najważniejsze zalety energii słonecznej to przede wszystkim jej odnawialność, co oznacza, że nigdy jej nie zabraknie, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które – według szacunków naukowców – skończą się za kilkadziesiąt lat. Ten rodzaj energii uznaje się też za zrównoważony, czyli taki, który zaspokoi potrzeby współczesności, bez narażania potrzeb kolejnych pokoleń. Zalety energii słonecznej obejmują również jej dużą dostępność. Każdy ma możliwość pozyskiwania prądu ze słońca, ponieważ światło gwiazdy występuje na całej kuli ziemskiej. Dzięki temu może być z łatwością wykorzystywane w ciągu dnia w dowolnym miejscu na świecie.
Jak wiadomo powszechnie słońce to niewyczerpalne i czyste źródło energii odnawialnej, a średnia moc promieniowania docierającego w danej chwili do powierzchni Ziemi w skali roku przewyższa światową konsumpcję energii ponad 10 tysięcy razy! Co prawda, największa gwiazda nie oświetla równomiernie całej planety, jednak nasza szerokość geograficzna nie jest tu przeszkodą. Energia słoneczna, mierzona przy pomocy natężenia promieniowania słonecznego, dla Polski wynosi średnio 1000 kWh/m2, oznacza to, że zasoby słoneczne w naszym kraju są na porównywalnym poziomie jak w Niemczech, kraju będącym liderem w mocy zainstalowanych paneli fotowoltaicznych w Europie.
Napisz komentarz
Komentarze