W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- zapotrzebowaniu na krew
- Stowarzyszeniu "Białokrewka"
- akcji oddania krwi w Galerii Północnej
Ferie za pasem. Dla banków krwi oznacza to gwałtowny wzrost zapotrzebowania na krew. Powodem jest większa liczba wypadków samochodowych, ale także urlopy Honorowych Dawców Krwi, którzy przez to w mniejszym stopniu zasilają zasoby.
Okazją do tego jest organizowana w najbliższą sobotę, 13 stycznia, akcja zbiórkowa przed Galerią Północną, którą prowadzić będzie Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi „Białokrewka”. W godzinach od 10.00 do 15.00 przed centrum handlowym, od ul. Trakt Nadwiślański, parkować będzie mobilny punkt poboru. Zgłosić się do niego będzie mógł każdy, kto kwalifikuje się do bycia dawcą. Potrzeba bowiem krwi z każdej grupy.
Utrzymanie zapasów banku krwi to ciągła walka z czasem, bo zasoby nieustannie ulegają zmianie. Dlatego tak ważne jest stałe ich uzupełnianie. Niestety krwi nie można wyprodukować, nie ma też zamiennika. Jedynym sposobem, aby ją pozyskać są zbiórki. Te są kluczowe dla wydolności banków.
Kto może przyłączyć się do akcji?
Krew może oddać osoba pomiędzy 18 a 65 rokiem życia, która waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Pomyślnie trzeba też przejść kwalifikację do pobrania, w czasie której koniecznie należy poinformować personel o wszystkich schorzeniach, w tym przewlekłych, zabiegach i operacjach, a także przyjmowanych lekach. Każdy dawca ma też wykonywane podstawowe badanie krwi.
Oddanie krwi trwa kilka minut, pobierane w tym czasie jest 450 ml płynu, który szybko się regeneruje. Wszystko obydwa się w komfortowych warunkach, a także pod opieką zespołu Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Po pobraniu wystarczy tylko chwilowy odpoczynek i można wrócić do codziennych czynności.
Pobrana w czasie zbiórek krew, podawana jest osobom m.in. po wypadkach, w czasie zabiegu operacyjnego, z zaburzeniami krzepnięcia, po urazach czy oparzeniach, a także osobom z chorobami nowotworami, w tym dzieciom. Mówiąc wprost – ratuje zdrowie i życie.
Przed wizytą w mobilnym punkcie trzeba się jednak przygotować.
Dzień wcześniej zaleca się wypicie min. 2 litrów płynów (woda, soki), co jest konieczne do uzyskania właściwego ciśnienia w naczyniach krwionośnych. Trzeba też dobrze się wyspać i zjeść lekkie śniadanie, najlepiej bez tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.
Napisz komentarz
Komentarze