Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:11

Zima to trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności

Bardzo niska temperatura powietrza, intensywny wiatr – takie warunki atmosferyczne, jakie panują obecnie w Warszawie, są bardzo trudne dla osób w kryzysie bezdomności.
Zima to trudny czas dla osób w kryzysie bezdomności

Źródło: UM St. Warszawy

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • noclegowniach w Warszawie
  • jadłodajniach dla ubogich
  • osobach w kryzysie bezdomności

Obecnie mamy w przestrzeni publicznej w stolicy ponad 100 miejsc nadzorowanych przez Straż Miejską, w których przebywają bezdomni. Teraz, gdy temperatura otoczenia radykalnie spada, kontrole wykonywane są częściej niż zwykle. W praktyce oznacza to, że patrole będą odwiedzać bezdomnych co kilka godzin, również w nocy, aby upewnić się czy nie trzeba udzielić im pomocy. W razie potrzeby osoby w stanie zagrażającym ich życiu mogą liczyć na wezwanie karetki. Jeśli osoba bezdomna nie potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej, zostanie przewieziona do noclegowni lub ogrzewalni – o ile wyrazi taką chęć – gdzie w cieple przetrwa noc. Zareagować powinien każdy, kto widzi osobę potrzebującą pomocy. 

Wystarczy prosty gest – można m.in. zadzwonić na numer alarmowy Straży Miejskiej:  986.

Na Białołęce bezdomni mogą skorzystać z noclegu w interwencyjnym miejscu tymczasowego schronienia przy ul. Myśliborskiej 53. Placówka działa codziennie w godzinach 18.00-8.00 i każdej nocy zapewni schronienie łącznie dla 95 osób – 20 kobiet oraz 75 mężczyzn. W trakcie pobytu osoby otrzymają dwa posiłki, w tym jeden ciepły oraz gorące napoje. Ponadto osoby korzystające z miejsca tymczasowego schronienia na Białołęce będą mogły wyprać lub wymienić odzież oraz otrzymają środki czystości i higieny osobistej. Placówka zapewnia środki ochrony osobistej - maseczki oraz płyn do dezynfekcji. 
Podobne wsparcie otrzymają osoby, które trafią do interwencyjnego miejsca tymczasowego schronienia przy ul. Kaczorowej 39. Placówka działa w trybie całodobowym i oferuje 100 miejsc, w tym 25 dla kobiet i 75 dla mężczyzn oraz przy ul. Kupieckiej - w placówce jest 100 miejsc w noclegowni oraz 50 miejsc w ogrzewalni, pobyt w godz.18.00-8.00, możliwość pobytu  osób z niepełnosprawnościami.

Jadłodajnie, które wydają posiłki dla osób w kryzysie bezdomności i najuboższych to:

  • jadłodajnia św. Ryszarda Pampuri przy ul. Sapieżyńskiej
  • jadłodajnia Braci Mniejszych Kapucynów przy ul. Miodowej
  • jadłodajnia Zgromadzenia Sióstr Świętego Feliksa przy ul. Azaliowej
  • jadłodajnia Caritas AW przy ul. Żytniej 1
  • jadłodajnia Caritas DWP przy ul. Grochowskiej
  • jadłodajnia Alter Ego przy ul. Wiślanej

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ