Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:19

Seniorka straciła wszystkie oszczędności

72 491 złotych - tyle dokładnie straciła mieszkanka Białołęki, która uwierzyła fałszywemu doradcy finansowemu.

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • oszustwie internetowym
  • nieznanych aplikacjach
  • wyłudzeniu danych

W połowie września ubiegłego roku mieszkanka Białołęki znalazła ofertę inwestycyjną na popularnym portalu społecznościowym. Chwilę po tym, gdy wpisała swoje imię, nazwisko i numer telefonu, jej telefon zadzwonił. W słuchawce odezwała się kobieta, która wyjaśniła 78-latce zasady inwestowania. Podała jej również hasło do kontaktu z innymi doradcami. Tego samego dnia do seniorki zadzwonił mężczyzna, który miał na stałe zajmować się ofertą skierowaną do niej.

Mężczyzna polecił 78-latce zainstalowanie aplikacji, dzięki której będzie mogła monitorować środki pojawiające się na jej koncie. Namówił ją również, aby przelała na nowo utworzone konto pierwsze 500 złotych, które już po chwili były przewalutowane. Ucieszona takim obrotem sprawy kobieta samodzielnie wykonała kilka transakcji, które zakończyły się dla niej zyskiem. 78-latka zgodziła się, by doradca w jej imieniu dokonywał kolejnych transakcji na większych kwotach.

W kolejnych dniach również sama przelewała po kilka, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kobieta udostępniła również swojemu doradcy dane z dowodu osobistego.

Gdy 78-latka zdecydowała się zakończyć współpracę z doradcą ten zapewnił ją, że otrzyma na konto 80 000 złotych. Tak się jednak nie stało. Konto kobiety zostało zablokowane. Po wizycie w banku mieszkanka Białołęki dowiedziała się, że została oszukana. Doradca zerwał z nią wszelki kontakt.

Kobieta zgłosiła sprawę na Policję. Przyznała się, że chcąc zainwestować pieniądze, straciła je. Przekazała oszustom 72 491 złotych.

Policja ostrzega: "Pamiętaj! Bez względu na to, ile masz lat, korzystając z sieci, odpowiadając na różnego rodzaju oferty, bądź ostrożny i kieruj się zasadą ograniczonego zaufania".

W jaki sposób możesz się ochronić przed oszustwami inwestycyjnymi:

  • zawsze sprawdzaj, czy domena, na którą wchodzisz, jest prawdziwa, weryfikuj adres URL – czy jest poprawny, czy nie ma w nim błędów lub literówek;
  • odwiedzając strony internetowe sprawdzaj, czy pojawia się symbol kłódki na pasku adresu, co oznacza, że połączenie z daną stroną jest bezpieczne i zaszyfrowane;
  • jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, opuść stronę internetową;
  • nie instaluj na swoich urządzeniach aplikacji z niezaufanych źródeł np. spoza oficjalnego sklepu Google Play lub Apple Story;
  • nigdy nikomu nie udostępniaj swoich danych do logowania do bankowości internetowej, ani danych karty płatniczej;
  • nie podejmuj decyzji o inwestowaniu pochopnie;
  • przed zainwestowaniem swoich oszczędności poradź się specjalisty;
  • zweryfikuj firmę, inwestycję czy osobę, która namawia Cię do zainwestowania;
  • sprawdzaj listę ostrzeżeń publicznych KNF. 

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ