W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- akcji różowa skrzyneczka
- historii akcji
- profilaktyce
Akcję wieszania w instytucjach i innych miejscach publicznych w całej Polsce różowych skrzyneczek, wypełnionych darmowymi podpaskami i tamponami, promuje od 2019 r. Fundacja "Różowa skrzyneczka". Za ideą stoją m.in. badania społeczne, z których wynika, że jednej na pięć kobiet w Polsce nie stać na comiesięczne kupowanie podpasek, tamponów i innych środków menstruacyjnych. Co trzecia, którą dotyka ubóstwo, rezygnuje z zakupu tych środków na rzecz innych niezbędnych do życia produktów. Brak środków na zakup podpasek sprawia, że jedna na sześć uczennic opuszcza lekcje w szkole, gdy ma okres, a co dziesiąta w ogóle nie wychodzi z domu w trakcie miesiączki.
Pierwsza taka różowa międzypokoleniowa skrzyneczka zawisła w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej na Nowolipiu.
Zupełnie bezpłatnie z Różowej Skrzyneczki z artykułami higieny osobistej mogą korzystać osoby w każdym wieku. Szacuje się, że w Polsce problem nietrzymania moczu dotyka już ponad 2,5 miliona Polaków. Odsetek osób cierpiących może być znacznie wyższy, gdyż intymny charakter schorzenia utrudnia zebranie rzetelnych danych.
"Jesteśmy fundacją walczącą z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Zabiegamy o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej. W różowych skrzyneczkach znajdziesz darmowe podpaski i tampony. Działamy zgodnie z zasadą: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!" informują członkinie Fundacji Różowej skrzyneczki.
Celem międzypokoleniowej Różowej Skrzyneczki jest również zwrócenie uwagi na chorobę NTM, jej profilaktykę oraz rozpropagowanie wiedzy o możliwych środkach poprawiających komfort życia, a także walka z tabu, którym ta dolegliwość jest obciążona.
Badania zgodnie wskazują, że ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu, wzrasta wraz z wiekiem, częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Problemy związane z NTM wpływają na psychikę i znacznie obniżają jakość życia. Często towarzyszą im takie uczucia, jak dyskomfort, niskie poczucie własnej godności, pogorszenie nastroju oraz bezradność.
Inicjatorem stworzenia skrzyneczki o charakterze międzypokoleniowym było Centrum Aktywności Międzypokoleniowej, w realizację włączyły się pomysłodawczynie Różowych Skrzyneczek z Fundacji „Różowa Skrzyneczka”, a partnerem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie UroConti.
Inicjatywa nie ogranicza się tylko do udostępniania bezpłatnych artykułów higienicznych. Od września w warszawskich szkołach, w których pojawiły się różowe skrzyneczki, przeprowadzane są zajęcia edukacyjne na temat menstruacji.
Przedstawiamy kilka miejsc na Białołęce, w których znajdują się punkty różowych skrzyneczek:
- ul. Podróżnicza 11 (Szkoła Podstawowa nr 257 im. prof. Mariana Falskiego);
- ul. Ceramiczna 11 (Szkoła Podstawowa nr 355)
- ul. Erazma z Zakroczymia 12;
- ul. Bohaterów 41 (Szkoła Podstawowa nr 110 im. Kazimierza Jerzewskiego);
- Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy
- ul. Strumykowa 40D
- ul. Mehoffera 53
- ul. Kaczorowa 39 (Noclegownia)
Więcej punktów znajdziecie na mapie strony https://rozowaskrzyneczka.pl/
Napisz komentarz
Komentarze