Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:20

Rusza projektowanie pływalni przy Ostródzkiej.

Wschodnia część dzielnicy niebawem zyska nowoczesną pływalnię.
Rusza projektowanie pływalni przy Ostródzkiej.

Źródło: BDR-Architekci

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • projekcie nowego obiektu sportowego
  • pływalni na Zielonej Białołęce
  • terenie wokół pływalni

W zeszłym roku Urząd Dzielnicy podpisał umowę na zaprojektowanie i uzyskanie pozwolenia na budowę drugiej pływalni na Białołęce. Nowy obiekt planowany jest we wschodniej części dzielnicy – naprzeciwko liceum ogólnokształcącego. Projekt wykona spółka BDR Architekci z Warszawy, która zajęła drugie miejsce w ogłoszonym przez dzielnicę konkursie architektonicznym na najlepszą koncepcję pływalni.

We wschodniej części budynku znajdzie się hala basenu sportowego z ośmioma torami do pływania i widownią. W tej samej części zlokalizowany będzie basen rekreacyjny oraz blok saun ze strefą relaksu. W części zachodniej zaplanowano: hol wejściowy z toaletami, restaurację z zapleczem, szatnie, pomieszczenia trenerów, ratowników oraz magazyn sprzętu. Od strony północno-zachodniej zlokalizowano wieżę z punktem widokowym, która stanowi ażurową obudowę zjeżdżalni zewnętrznych o wysokości 6,5 m oraz 15 m. Mieści ona także klatki schodowe do punktu widokowego oraz zjeżdżalni. Z wieży możliwe jest wyjście na dach części niższej, który stanowi formę dostępnego tarasu z ogrodem.

Budynek będzie zawierał szereg rozwiązań proekologicznych, w tym m.in. wykorzystanie deszczówki, paneli fotowoltaicznych, pompy ciepła. Zastosowanie tych rozwiązań pozwoli na oszczędności przy eksploatacji pływalni - odzyskiwanie do 75% ciepła i wilgoci. 

Praca spółki BDR Architekci otrzymała drugą nagrodę i 30 tys. zł w konkursie architektonicznym na najlepszą koncepcję pływalni. Sąd konkursowy docenił „interesujące rozwiązanie bryły budynku jako świadomie przeskalowanego dla stworzenia jego miastotwórczego charakteru oraz za właściwe powiązanie terenu zieleni leżącego w głębi działki z ul. Ostródzką, jak i ciekawe wnętrza przestrzeni basenów.” Przestrzeń została tak zaprojektowana, że serce pływalni – strefa basenowa i saun otwiera się widokowo na zlokalizowany za budynkiem Park Miejski. Jego układ będą stanowiły: aleja obsadzona nowymi drzewami, istniejąca zieleń, drzewa, ekosystem wzdłuż cieku wodnego, plac zabaw z urządzeniami rekreacyjnymi umieszczonymi w zielonych kwaterach oraz leśny amfiteatr.

Po podpisaniu umowy BDR Architekci Sp. Z o.o. w ciągu ok. 10 miesięcy za niecałe 2,9 mln zł opracują projekt i uzyskają pozwolenie na budowę. Pracownia będzie też pełniła nadzór autorski podczas budowy.  Następnie ogłoszony zostanie przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Nastąpi to po uzupełnieniu finansowania zadania. 

Nieruchomość pod pływalnię u zbiegu ulic Ostródzkiej i Hemara o powierzchni nieco ponad 2,5 ha, Urząd Dzielnicy otrzymał od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W pierwszej kolejności przeprowadzono na działce archeologiczne badania wykopaliskowe, bo w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego widniało tu stanowisko archeologiczne. W efekcie przeprowadzonych w dwóch etapach prac archeolodzy odkryli pozostałości dużej osady łużyckiej sprzed 3 000 lat. Na terenie 0,5 ha odnaleźli ponad 1 500 fragmentów glinianych naczyń i śladów osadnictwa. Wydobyte eksponaty będą wyeksponowane na terenie inwestycji, by użytkownicy obiektu pamiętali o przeszłości tego miejsca. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ