Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:02

Możesz mieć wpływ na okolicę, w której mieszkasz

Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru Anecina Południowego, którego obszar ma powierzchnię ok. 59,5 ha i jest położony w południowej części Białołęki. Rozciąga się pomiędzy ulicami: Mehoffera, Modlińską, Milenijną i Majolikową.
Możesz mieć wpływ na okolicę, w której mieszkasz

Autor: Urząd Miasta st. Warszawa

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • zagospodarowaniu Anecina
  • sporządzeniu projektu planu miejscowego 
  • możliwości spotkania i konsultacji 

Struktura przestrzenna w obszarze objętym planem jest ukształtowana. Charakteryzują ją trzy typy zagospodarowania:

  • Rejon północny, wzdłuż ulicy Mehoffera – złożony z dwóch zespołów przestrzennych: ośrodka opiekuńczo-leczniczego i enklawy zwartej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej. W rejonie skrzyżowania ulic Mehoffera i Modlińskiej zlokalizowany jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy im. Sue Ryder (Stołeczne Centrum Opiekuńczo-Lecznicze), udzielający długoterminowej opieki dorosłym. Jest to największa tego typu placówka w Polsce. W ramach tej placówki funkcjonuje także Dzienny Dom Opieki Medycznej.
  • Rejon zachodni – chroniony kompleks leśny z wydmą śródlądową. Stanowi największą część obszaru planu i ciągnie się wzdłuż południowo-zachodniej granicy, porastając m.in. wydmę, z wartościową krajobrazowo zielenią wysoką. Kompleks leśny stanowi tu jedno z istotnych w skali dzielnicy i miasta powiązań przyrodniczych.
  • Rejon wschodni – z zabudową usługowo-mieszkaniową. Obszar ten, między lasem, a ulicą Modlińską, jest prawie w całości zabudowany. Dominuje tu zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna, stale uzupełniana nowymi budynkami. Zabudowa wzdłuż ulicy Modlińskiej przemieszana jest z zabudową usługową. Są to głównie warsztaty samochodowe, komisy z dużymi parkingami a także obiekty handlowo-magazynowe o charakterze tymczasowym. Istotnym elementem wpływającym na obszaru planu jest cmentarz znajdujący się w jego bezpośrednim sąsiedztwie po stronie zachodniej.

Głównymi celami sporządzenia projektu planu obszaru Anecina Południowego – część I jest:

  1. zachowanie układu funkcjonalno-przestrzennego i skali zabudowy, w tym:
  • wykształcenie przestrzeni publicznych,
  • uporządkowanie i przekształcenie zagospodarowania wzdłuż ul. Modlińskiej,
  • zachowanie i uporządkowanie terenów zabudowy mieszkaniowej i mieszkaniowo-usługowej,
  • wzbogacenie układów zabudowy zielenią urządzoną,
  • zachowanie i kształtowanie ulic, szczególnie o znaczeniu ponadlokalnym (ul. Modlińskiej i ul. Pomorskiej), jako powiązań głównych przestrzeni reprezentacyjnych,
  • wyznaczenie nowych niezbędnych terenów dróg w celu powiązania obszaru z terenami sąsiednimi,
  • uporządkowanie układu drogowego;
  1. zapewnienie funkcjonowania ustalonego w Studium głównego powiązania przyrodniczego pomiędzy obszarami Systemu Przyrodniczego Warszawy poprzez:
  • ochronę wysokich walorów krajobrazowych i przyrodniczych zieleni leśnej,
  • dążenie do większego udostępnienia tej przestrzeni.

Urbaniści i urzędnicy przygotowali propozycję projektu planu miejscowego. Zostanie on wyłożony do publicznego wglądu – to znaczy, że każdy może go zobaczyć w urzędzie i na stronie internetowej (link do projektu planu znajdziesz w opisie poniżej).

Jeśli macie propozycje zmian do zaprezentowanego projektu, teraz jest czas, żeby to zgłosić.

Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania on-line na platformie ZOOM, które odbędzie się w dniu 13 grudnia (środa) o godz. 17:00. Jeśli chcecie skorzystać z tej opcji, napiszcie na [email protected]. Link do spotkania oraz instrukcję otrzymacie w mailu zwrotnym.

Z tekstem i rysunkiem projektu planu miejscowego można zapoznać się także w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM, pon.-pt. w godz. 8:00 – 16:00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ