Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:14

Wyż atmosferyczny: możliwy wiatr, mgła i burze

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Europą Wschodnią i częściowo Centralną będzie się utrzymywać wyż atmosferyczny, podczas gdy pozostałe obszary kontynentu znajdą się pod wpływem niżów i związanych z nimi frontów atmosferycznych. W Polsce nadal będzie obowiązywać osłabiający się wyż znad Bałkanów, choć na północy kraju wpłynie płytki niż znad Litwy i związany z nim chłodny front atmosferyczny.
Wyż atmosferyczny: możliwy wiatr, mgła i burze

Źródło: Canva

Na wschodzie Polski utrzyma się chłodniejsza masa powietrza, podczas gdy z południowego zachodu napłynie nieco cieplejsze powietrze polarne morskie. Ogólnie ciśnienie będzie spadać.

W Warszawie w południe ciśnienie wyniesie 1002 hPa i będzie spadać.

W środę na północy i północnym wschodzie będzie umiarkowane do duże zachmurzenie, z przelotnymi opadami deszczu, a na północnym wschodzie możliwe są burze. Na pozostałych obszarach przeważać będzie małe zachmurzenie, jedynie przed południem w obszarach występowania mgieł może być większe zachmurzenie. Rano lokalnie mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 8-9 st. C w kotlinach górskich i na północnym wschodzie do 12-13 st. C w centrum, na południu, zachodzie i nad morzem. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, a na północy kraju czasami porywisty, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a na zachodzie zmieniający się na południowo-wschodni i wschodni.

W nocy we wschodniej połowie kraju będzie małe zachmurzenie, jedynie na północnym wschodzie okresami umiarkowane, a tutaj możliwe są słabe opady deszczu. Na pozostałych obszarach będzie umiarkowane zachmurzenie, jedynie na Pomorzu okresami duże, a miejscami możliwe będą słabe opady deszczu. Lokalnie mogą wystąpić mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura minimalna wyniesie od -1, 0 st. C na wschodzie, południowym wschodzie i miejscami w centrum do 3-5 st. C na zachodzie oraz 8 st. C nad morzem; chłodniej tylko w kotlinach górskich, około -4 st. C. Lokalnie we wschodniej połowie kraju może wystąpić spadek temperatury przygruntowej do -4 st. C. Wiatr będzie słaby, na zachodzie i północy umiarkowany, na Pomorzu czasami porywisty, a na obszarach podgórskich Podkarpacia w porywach do 60 km/h, z kierunków wschodnich. W Karpatach i Sudetach porywy wiatru mogą osiągnąć 70 km/h.

W czwartek przewiduje się duże zachmurzenie z większymi przejaśnieniami. Miejscami mogą wystąpić słabe opady deszczu, głównie na zachodzie i północy. Rano lokalnie mogą wystąpić zanikające mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. Temperatura maksymalna wyniesie od 5-7 st. C na północnym wschodzie, około 10 st. C w centrum i nad morzem do 13-14 st. C miejscami na południu. Wiatr będzie umiarkowany, czasami porywisty, na obszarach podgórskich Podkarpacia w porywach do 60 km/h, nad morzem chwilami dość silny, a na zachodnim wybrzeżu do 75 km/h, z kierunków wschodnich. W Tatrach porywy wiatru mogą osiągnąć 90 km/h, a na szczytach Bieszczadów do 100 km/h.

W środę w Warszawie oczekuje się małe do umiarkowanego zachmurzenia. Temperatura maksymalna wyniesie 11 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, czasami porywisty, z zachodu.

W nocy przewiduje się małe zachmurzenie. Temperatura minimalna wyniesie 2 st. C. Wiatr będzie słaby, z kierunku wschodniego.

W czwartek prognozowane jest duże zachmurzenie w stolicy. Możliwe są słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie 10 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, czasami porywisty, z kierunku wschodniego.

 

Przeczytaj również: Wyjątkowa frekwencja wyborcza na Żoliborzu

W niedzielę 15 października odbyły się wybory parlamentarne. Według PKW, frekwencja wyborcza wyniosła bisko 73% i były to najliczniejsze wybory po 1989 roku. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ