Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 09:11

Gazociąg przejdzie przez Białołękę [plan prac, lokalizacja, mapa]

Ruszyły prace nad białołęckim odcinkiem Gazociągu Warszawskiego. Gdzie zostanie poprowadzony i kiedy zakończą się prace?

W tym artykule przeczytasz m.in.:

  • czym jest Gazociąg Warszawski,
  • gdzie będzie się znajdował,
  • jak będą przebiegały prace.

Wraz z początkiem miesiąca, 7 sierpnia br. ruszyła budowa białołęckiego odcinka Gazociągu Warszawskiego. Zaplanowane na dwa lata prace oprócz utrudnień przyniosą również środowiskowe korzyści. Zakończenie budowy nastąpi w I kwartale 2025 roku. 

Nadzieja energetyczna

Gazociąg Warszawski to inwestycja, która połączy siecią gazociągową Rembelszczyznę z Morami. Jego budowa jest działaniem mającym sprostać znacznemu wzrostowi zapotrzebowania na gaz ziemny w aglomeracji warszawskiej. Nasilenie popytu przewidziane jest na najbliższą dekadę. Dzięki budowie nowego gazociągu zwiększy się dostęp do gazu ziemnego zarówno dla odbiorców przemysłowych, jak i dystrybucyjnych. 

Sieć gazowa ma mieć długość 28,5 kilometra. Jego trasa przebiegać będzie przez gminy: Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki oraz trzy warszawskie dzielnice: Białołękę, Bielany i Bemowo. Za inwestycję odpowiada GAZ-SYSTEM S.A.

Rozpoczęcie prac na Białołęce nastąpiło na początku sierpnia 2023 roku. Ich zakończenie zaplanowane jest zaś na kwiecień 2025 roku. Miesiąc później rozpoczęty ma zostać przesył gazu do aglomeracji warszawskiej. Budowa ma składać się z trzech etapów. Pierwszy z nich obejmuje: zawiadomienie właścicieli terenów o rozpoczęciu budowy oraz rozpoznanie archeologiczne i saperskie w pasie budowy. W drugim etapie usunięta zostanie przyległa roślinność. Robotnicy rozmieszczą rury, wykonają wykopy. Następnie wybudują obiekty gazowe i przeprowadzą pierwsze testy. Po tym nastąpi trzeci etap. Zrekultywowany zostanie w nim teren po budowie. Wykonawcy będą ponadto starali się o uzyskanie pozwoleń na użytkowanie infrastruktury.

Gazociąg (również) na Białołęce

Trasa gazociągu na Białołęce przebiegać będzie głównie wzdłuż granicznych terenów na północy dzielnicy. Przebieg ciągu rozpocznie się na ul. Obrębowej, z której poprowadzony zostanie przez ul. Marmurową, ul. Skierdowską, ul. Modlińską oraz ul. Kępa Tarchomińska. Następnie gazociąg ciągnąć się będzie pod wałem przeciwpowodziowym i dnem Wisły aż do Łomianek. 

Fot. Urząd Dzielnicy Białołęka

Na trasie przewidywanego gazociągu przewiduje się wdrożenie licznych rozwiązań technologicznych umożliwiających budowę bez konieczności wykopów. To podejście umożliwi ukrycie gazociągu głęboko pod powierzchnią ziemi, co będzie korzystne dla ochrony środowiska, zwłaszcza na obszarach o zalesionej charakterystyce.

Zastosowanie zaawansowanych technologii pozwoli również na skuteczne pokonanie przeszkód naturalnych i terenowych, takich jak skrzyżowania z drogami, tory kolejowe, wiadukty oraz cieki wodne, w tym rzeki i kanały. Dzięki temu planowane prace budowlane nie wpłyną negatywnie na ruch drogowy i kolejowy, zachowując płynność komunikacyjną. Wspomniane rozwiązania zostaną zastosowane między innymi przy ulicach: Obrębowej, Marmurowej, Skierdowskiej oraz Modlińskiej.

Innowacyjna metoda przekraczania przeszkód terenowych zostanie także wykorzystana do pokonania Wisły oraz Rezerwatu Ławice Kiełpińskie. Dla przejścia pod dnem rzeki oraz obszarem rezerwatu o łącznej długości około 1149 metrów zastosowana zostanie technologia sterowanego przewiertu horyzontalnego, znana jako HDD. Ta metoda umożliwi omijanie cennego przyrodniczo obszaru rezerwatu, jednocześnie zachowując nieprzerwaną żeglugę rzeczną.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ