Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 07:49
Reklama

Nasiona ziół – uprawiaj aromatyczne przyprawy w domu i ogrodzie! Najlepsze gatunki

  • 25.02.2025 17:51
  • Autor: SemAge
Nasiona ziół – uprawiaj aromatyczne przyprawy w domu i ogrodzie! Najlepsze gatunki

Coraz większą popularnością wśród Polaków cieszy się uprawa roślin w domu lub ogrodzie. Już teraz z powodzeniem hodowane są samodzielnie warzywa, a nawet owoce. Co ciekawe, jedną z najlepszych propozycji dla osób początkujących jest uprawa ziół. Z jakiego powodu warto zdecydować się na tę grupę roślin, jakie gatunki wybrać i o czym pamiętać podczas planowania wysiewu? Podpowiada sklep ogrodniczy plantet.pl

Dlaczego warto samodzielnie hodować zioła?

Głównym powodem, dla którego warto sięgać po zioła, jest oczywiście ich dobroczynny wpływ na ludzki organizm. Dodając je do posiłków, uzupełniamy je o szereg niezwykle ważnych składników mineralnych, witamin oraz związków biologicznych. Niektóre zioła, takie jak np. Oregano, Lebiodka pospolita, bardzo pozytywnie wpływają na poprawę trawienia, pobudzają apetyt, a dodatkowo mają silne działanie dezynfekujące.

Rzecz jasna samodzielna hodowla ziół to również inne znaczące korzyści. Wspomnieć tu należy o sporej oszczędności pieniędzy, gdyż kupowanie ich w sklepie będzie po prostu droższe. Zauważyć również trzeba, że hodowane samodzielnie zioła będą bogatsze w dobroczynne składniki, a więc będą lepiej oddziaływać na ciało. Oczywiście korzyści zdrowotne nie są jedynym powodem, dla którego warto rozpocząć hodowlę w domu lub ogrodzie. Wiele osób po prostu lubi obserwować proces ich wzrostu, a i sam zapach potrafi być bardzo kojący.

Jakie zioła wybrać pod domową uprawę?

Planując samodzielne hodowanie w domu ziół, warto poznać listę najciekawszych propozycji. Na rynku dostępne są niezliczone ilości roślin, które z powodzeniem może sadzić we własnym domu. Które z nich są najpopularniejsze i najczęściej używane kulinarnie?

Bez wątpienia jedną z najlepszych propozycji będzie Mięta pieprzowa Zielona, która wyróżnia się ogromną wszechstronnością zastosowania. Może być dodawana do potraw i sosów, lecz będzie także rewelacyjnym składnikiem letniego, orzeźwiającego napoju. Jeśli natomiast chodzi o zastosowania typowo kulinarne, bez wątpienia jednym z ciekawszych pomysłów będzie Lubczyk ogrodowy Zielony, który nadaje potrawom charakterystycznego, niezapomnianego aromatu.

Rzecz jasna na tym lista polecanych ziół się nie kończy. Dla osób chcących hodować kilka gatunków jednocześnie zaleca się Bazylię, Czosnek, Melisę, Rukolę, a także Rumianek, Lawendę czy Tymianek. Wybór jest naprawdę duży i z pewnością każdy znajdzie coś pasującego do jego zamiłowań kulinarnych, lecz także potrzeb zdrowotnych.

Jak samodzielnie uprawiać zioła?

Wybranie najlepszych gatunków ziół to dopiero początek — wymagane są dalsze przygotowania i zdobycie kolejnej porcji niezbędnej wiedzy. Wiedzieć bowiem trzeba, że nawet najlepsze zioła nie będą odpowiednio wzrastały, jeśli nie zadba się o właściwe warunki hodowli. Mowa tu jest przede wszystkim o dobrym podłożu, właściwej temperaturze, a także pielęgnacji.

Idealna gleba pod uprawę ziół powinna być przepuszczalna, w której koniecznie musi znaleźć się drenaż — zioła bardzo źle znoszą przemoczone korzenie. Zaleca się zatem, aby na dnie doniczki wyposażonej w otwory odpływowe umieścić żwir lub kamienie. Jeśli chodzi o temperaturę, to optymalną jej wartością jest przedział 15 – 20ºC. Większość ziół preferuje dość intensywnie nasłonecznione stanowisko, więc z powodzeniem mogą być stawiane np. w oknie w salonie. Niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju jest pielęgnacja, a przede wszystkim przycinanie — konieczne jest skracanie wierzchołków, co pozytywnie wpłynie na równomierny wzrost.

Kiedy siać zioła?

Jeśli hodowla będzie prowadzone jedynie w domu, z powodzeniem może trwać przez cały rok. Jeśli jednak planować się będzie wysiew w ogrodzie, najlepiej rozpocząć go wczesną wiosną. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zioła posiać także pod koniec lata, dzięki czemu będzie się można cieszyć świeżą bazylią czy miętą późną jesienią.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Reklama
Reklama