W tym artykule przeczytasz między innymi o:
- dzieleniu się jedzeniem
- idei "foodsharingu"
- wykazie jadłodzielni w Warszawie
Według raportu “Nie Marnuj Jedzenia” 56% Polaków przyznaje się do marnowania żywności w domach. W Polsce każdego roku marnuje się 4,8 mln ton żywności i to konsumenci odpowiadają za 60% wyrzucanego jedzenia. Co możesz zrobić, aby to zmienić?
Kupuj z głową
To, że nie wolno chodzić głodnym na zakupy wszyscy już wiedzą. Wówczas mamy ochotę na wszystko i jesteśmy przekonani, że jak tylko wrócimy do domu to zaczniemy gotować. Po czym zderzamy się z rzeczywistością - brakuje nam czasu na urzędowanie w kuchni, apetyt maleje, sięgamy po coś, co szybko możemy zjeść. Jak kupować z głową?
Planuj posiłki: Przed wizytą w sklepie czy lokalnym targu, spisz posiłki na nadchodzący tydzień i przygotuj listę zakupów, uwzględniając tylko niezbędne składniki. Podczas zakupów trzymaj się listy i unikaj kupowania zbędnych produktów, które mogą się zmarnować.
Kupuj lokalnie i świadomie: Wybieraj produkty lokalne i sezonowe, które są często świeższe i mają dłuższą trwałość.
Ogranicz zakupy na zapas: Unikaj kupowania żywności na wyrost, szczególnie łatwo psujących się produktów, takich jak owoce i warzywa.
Kupiłaś/eś za dużo i co teraz?
Lodówka jest już zbyt pełna, a ty jesteś w kropce. Co zrobić, aby marnowanie jedzenia zmniejszyć do minimum? Po pierwsze, przechowuj żywność w odpowiedni sposób, aby przedłużyć jej trwałość. Po drugie - pamiętaj o mrożeniu. “Możesz mrozić owoce w całości, w kawałkach lub w postaci puree. Większość warzyw i świeżych ziół również nadaje się do mrożenia. Mięso i ryby można mrozić, ale najlepiej je najpierw podzielić na porcje i odpowiednio zapakować, aby zapobiec przesuszeniu. Mrozić możesz również pieczywo, ale wygodniej jest je najpierw pokroić na kromki lub porcje. Mrozić możesz nawet ciasta - sernik czy jabłecznik” - tłumaczy Alicja Ziemkiewicz, dietetyczka, joginka i eksperta od zdrowego stylu życia.
Jak nie mrożenie - to, co?
Podziel się nadmiarem! Jeśli za dużo kupiłaś/eś lub ugotowałaś/eś rozważ podzielenie się z rodziną, przyjaciółmi lub najbliższymi sąsiadami. Wspieraj również inicjatywy związane z walką z marnotrawstwem, takie jak jadłodzielnie czy organizacje charytatywne.
Jadłodzielnia to wspólnotowa kuchnia, która może mieć różne cele - nie tylko budowania społeczności, ale także promowanie zrównoważonego żywienia, redukcję marnowania jedzenia, czy też zapewnienie posiłków osobom potrzebującym. Jadłodzielnie to specjalnie oznaczone lodówki i szafki, w których można zostawić niepotrzebne jedzenie. “Zaniesienie jedzenia do jadłodzielni to więcej niż tylko pozbycie się resztek. To aktywny wkład w walkę z marnotrawstwem i budowanie lokalnej społeczności, a także wspieranie osób potrzebujących. To promowanie zrównoważonego stylu życia. W jadłodzielni twoje jedzenie może stać się częścią większego dzieła, które łączy ludzi wokół idei solidarności i troski o nasze środowisko." - tłumaczy Agnieszka Jajszczak, lokalna działaczka społeczna i kandydatka do sejmiku mazowieckiego - Jadłodzielnia jest dla wszystkich. Każdy może z niej skorzystać. Zanim oddamy jedzenie sprawdźmy na stronie lub funpage’u jadłodzielni, jakimi produktami możemy się podzielić, a jakimi nie. Zadbajmy o to, aby nasze dary były zdatne do zjedzenia. Oddawajmy to, co sami moglibyśmy zjeść. Dania domowe takie jak ciasto, zupa czy kotlety – powinny być starannie i szczelnie zapakowane”.
Jadłodzielnie działają w całej Polsce. Sprawdź, czy w twojej okolicy działa jadłodzielnia i podziel się jedzeniem podczas najbliższych świąt.
Jadłodzielnie w Warszawie
Bemowo
Miejsce Aktywności Lokalnej „Dwa Jelonki”, Bemowskie Centrum Kultury, ul. Rozłogi 18, lodówka i szafka, czynna pon.-pt.: 8:00-18:00, na parterze budynku przy szatni i recepcji
Szwajcarka przy SP 321, ul. Szadkowskiego 3, lodówka. Otwarta pon.-pt.: 6.00-21.00; sob.: 7.00-17.00.
Białołęka
Ryneczek Poraje, ul. Porajów 1, lodówka i regał, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Noclegownia dla osób w kryzysie bezdomności, ul. Kupiecka 15, lodówka i regał, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała z inicjatywy Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.
Bielany
Ośrodek Pomocy Społecznej Bielany, ul. S. Przybyszewskiego 80/82, lodówka i regał, czynna całodobowo.
Centrum Rekreacyjno-Sportowe Bielany, ul. J. Conrada 6, lodówka i regał, przed wejściem głównym do pływalni, czynna całodobowo.
Mokotów
Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców, ul. J.P. Woronicza 44a, lodówka i regały, czynna codziennie 8:00-20:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Bazar Lotników, pawilon 136, al. Lotników 1, lodówka i szafka, czynna pon.-pt.: 7.00-19.00; sob.: 8.00-14.00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Podzielnia na Naszym Podwórku, ul. Czarnomorska 11, lodówka i stół, lodówka czynna pon.-pt.: 7:00-21:00, stół całodobowo.
Podzielnia na Naszym Podwórku, ul. Barcelońska 1, szafka i regał, czynna całodobowo.
Ochota
Zieleniak, ul. Grójecka 97, lodówka i szafka. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
OCH Dzielnia, ul. Powstańców Wielkopolskich 17, szafka i lodówka, czynna pon.-pt.: 15:00-19:00.
Praga-Południe
ul. Zakopiańska 21, szafka w ogrodzeniu, czynna całodobowo. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Miejsce Akcji PACA 40, ul. M. Paca 40, lodówka i szafka, czynna pon.-śr.:14:00-20:00; czw.-sob.:10:00-16:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wiatraczna 11. Lodówka i szafka, tylko produkty zapakowane fabrycznie, czynna pon.-pt.: 8:00-16:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Dzielnica Saska Kępa, ul. Berezyńska 27, lodówka i regał, czw.-sob.: 15:00 - 20:00. Jadłodzielnia powstała w ramach Foodsharing Warszawa.
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 7 w Warszawie, ul. Osowska 81, lodówka i szafka, czynna całodobowo, jadłodzielnia powstała z inicjatywy podopiecznych i opiekunów Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.
Praga-Północ
ul. Wileńska 55/57, przy budynku Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, szafka i lodówka, czynna w godz.: 8:00-22:00. Jadłodzielnia powstała z inicjatywy Fundacji CHOPS i Winiary.
Rembertów
Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Plutonowych 10, szafka, czynna całodobowo.
Śródmieście
Syrena, ul. Wilcza 30, szafka i lodówka czynna całodobowo. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Centrum Pomocy Społecznej, ul. Twarda 1, lodówka i regał, czynna pon.-pt.: 8:00 -16:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, na parterze, ul. Stawki 5/7, lodówka i szafka, czynna codziennie 7:00-21:30. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, na parterze, ul. Karowa 18, lodówka i szafka, czynna codziennie 7:00-21:30. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Jadłodzielnia przy Kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus, wejście od ul. Elektrycznej, ul. Tamka 4a, lodówka i szafka, codziennie 7:00-21:00.
ul. Dobra 56/66, w wejściu do pasażu handlowego w BUW-ie (wejście od strony ogrodu), lodówka i szafka, pon-sobota: 8:00-22:00, nd: 15:00-20:00
Targówek
Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wincentego 85, lodówka i regał, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Węgrowska 2, szafka, czynna całodobowo.
Ursynów
Urząd Dzielnicy Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 61, lodówka i szafka, czynna całodobowo. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Miejsce Aktywności Lokalnej „Kłobucka”, ul. Kłobucka 14, lodówka i szafka, czynna całodobowo.
ul. Nugat 4, za sklepem Warus, szafka, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała z inicjatywy uczniów SP nr 343.
Wawer
Uniq Fight Club, ul. VI Poprzeczna 23, lodówka i szafki, czynna całodobowo.
Caritas, ul. Izbicka 7, trzy lodówki, czynna całodobowo.
Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Włókiennicza 54, lodówka i szafka, czynna całodobowo.
Wesoła
Przedszkole Domek Wesoła, na tyłach przedszkola, ul. Orzechowa 1, szafka i lodówka, czynna całodobowo.
Włochy
Urząd Dzielnicy Włochy, al. Krakowska 257, lodówka i szafka, czynna całodobowo.
Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Rejonowa 6/8, lodówka i regał, czynna wt.-pt.:12.00-18.00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Wola
SOdON, ul. Kolska 2/4, lodówki i regał, czynna codziennie 5:00-22:00. Jadłodzielnia Foodsharing Warszawa.
Wolskie Centrum Kultury, ul. Działdowska 6, wejście przez ogród, lodówka i szafka, czynna pon.-pt.: 9:00-20:00; sob.: 12:00-18:00. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
Współdzielnik, Wolskie Centrum Kultury, Wola Park (I piętro), ul. Górczewska 124, szafka i lodówka, czynna śr.-sob.:12.00-20.00.
Miejsce Akcji Piaskowa 7, ul. Piaskowa 7, wejście parterowe od tyłu budynku, od strony podwórka, szafka i lodówka, czynna pon.: 10:00-16:00; wt.-czw.: 14:00-20:00; pt.: 10:00-16:00; sb.:12:00-16:00, jadłodzielnia powstała z inicjatywy MAL Piaskowa 7.
Żoliborz
Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. J. Słowackiego 6/8, na tyłach budynku, lodówka i regał, czynna całodobowo. Jadłodzielnia powstała w ramach realizacji budżetu obywatelskiego.
I Liceum Ogólnokształcące im. B. Limanowskiego, ul. Felińskiego 15, wejście od ulicy Bitwy pod Rokitną, koło Poradni PPP 3, lodówka, czynna w godz. 8:00-20:00. Catering Szwajcarka.
Napisz komentarz
Komentarze