Według danych Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Białołęka ma jeden z najniższych wskaźników powierzchni parków i zieleńców w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Sytuację ma poprawić zbliżająca się realizacja dwóch parków - na Żeraniu i na Tarchominie.
Park nad Kanałem Żerańskim
O tej inwestycji mówi się przynajmniej od 2018 r., kiedy pod budowę gazociągu zostało wyciętych kilka tysięcy drzew. Park Żerański, obejmujący około 13 hektarów pomiędzy Modlińską, Krzyżówki, Kowalczyka i Płochocińską, ma być formą rekompensaty za utracone tereny zieleni nad Kanałem Żerańskim. Zarząd Zieleni ogłosił niedawno przetarg na wybór wykonawcy. Autorem projektu są pracownie TopoScape i Archigrest.
Park Żerański będzie wyjątkowy ze względu na położenie wzdłuż linii brzegowej, a jego zakres obejmie także pomosty nad wodą. Całość prac została podzielona na etapy. Pierwszy z nich ma potrwać do końca 2024 r., natomiast dodatkowe elementy - takie jak naturalne place zabaw, kolejne pomosty i zieleń czy strefa dla psów - są zaplanowane do realizacji w kolejnych latach, w zależności od dostępnych środków, które przyzna Rada Warszawy.
Park przy Botewa na Tarchominie
Dzielnicową inwestycją jest park w kwartale ulic: Botewa, Myśliborskiej, Ćmielowskiej i Światowida, który ma zostać zrealizowany jeszcze w tym roku. Autorem projektu parku jest pracownia RS Architektura Krajobrazu Dorota Rudawa. Będzie on podzielony na funkcjonalne części:
- Od strony ulicy Myśliborskiej zaplanowano wielofunkcyjną strefę obejmującą polanę oraz strefę rekreacyjną dla dzieci. Powstanie tu miejsce do wspinaczki po kłodach i pniach i część do budowania szałasów. Całość zostanie uzupełniona o umeblowanie wypoczynkowe – ustawione zostaną ławki parkowe.
- Od strony ul. Światowida powstanie wielofunkcyjny pawilon parkowy z przeznaczeniem na kawiarnię i część wystawienniczą. Przeszklony budynek w kształcie elipsy będzie miał elewację z drewnianych lameli.
- Niecka od strony ul. Botewa przekształci się w parkowy staw, nad którym zaplanowano kładki dla pieszych.
- Wokół całego terenu parku przewidziano nasadzenie krzewów izolujących jego wnętrze od uciążliwości związanych z ruchem kołowym.
Konkurs architektoniczny poprzedziły konsultacje społeczne. Mieszkańcy chcieli, aby park był dostosowany do potrzeb różnych grup użytkowników i by zachowana została jak największa liczby istniejących drzew i krzewów. Parkowe alejki zostaną wykonane z nawierzchni przepuszczalnych - mineralnych lub ewentualnie z kruszywa łączonego żywicą. Część ciągów będzie miała nawierzchnię drewnianą, antypoślizgową.
fot. Dzielnica Białołęka, Zarząd Zieleni
Napisz komentarz
Komentarze