Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 7 lipca 2024 18:28

Wakacje czas start! Walizki spakowane, hotel zarezerwowany, bilety wydrukowane, dowód w portfelu, ale zaraz! A co z Pikusiem?! Przecież Pikuś jedzie z nami!

Co zrobić? Czego potrzebuje Pikuś by wyjechać z rodziną na wakacje za granice? Gdzie się udać?

Psy, koty, tchórzofretki by móc przekroczyć granicę potrzebują PASZPORTU. W tym celu należy udać się do lekarza weterynarii, który ma niezbędne pozwolenie do wystawiania tego dokumentu. Rejestr lekarzy weterynarii mogących wystawiać paszporty dostępny jest na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Na Białołęce większość lecznic ma możliwość wystawienia paszportu.

Obowiązkiem właściciela jest dowiedzieć się w Inspektoracie Lekarsko-Weterynaryjnym lub w Konsulacie danego kraju jakie przepisy obowiązują w zakresie przemieszczania zwierząt domowych i dopełnienie ich.

Aby móc wystawić paszport dla zwierzęcia, musi ono być zachipowane - posiadać wszczepiony micro chip - transponder z indywidualnym numerem, który musi być zarejestrowany w bazie Safe-Animal i ewentualnie innych bazach. Chip umiejscawia się z lewej strony szyi w połowie jej długości lub między łopatkami. Chip jest wielkości ziarnka ryżu, a wszczepienie go to nic innego jak zastrzyk podskórny, tylko troszkę większą igłą. Zachipowanie psa czy kota powinno być obowiązkiem właściciela, zarejestrowany chip pozwala na szybsze odnalezienie opiekuna w przypadku znalezienia zwierzęcia i jego powrót do domu, bez dodatkowego stresu schroniskowej klatki.

Ponad to Pikuś musi mieć aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie. I tu Uwaga!
Przy pierwszym szczepieniu lub przy braku ciągłości szczepienia przeciw wściekliźnie obowiązują 3 tygodnie karencji - w tym czasie zwierzę nie może opuścić kraju. Np. szczepienie pierwsze jest 24.06.2022, zwierzę może opuścić kraj najwcześniej 15.07.2022, a kolejne szczepienie nie może być później niż 24.06.2023 roku.

Wybierając się do np. Kanady czy na/przez Ukrainę dodatkowym obowiązkiem jest wykonanie badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania. Próbkę krwi do badania pobiera lekarz weterynarii w odpowiednim odstępie od zaszczepienia zwierzęcia przeciw wściekliźnie. Krew za pośrednictwem laboratorium wysyłana jest do laboratorium w Puławach, które poddaje krew analizie i do miesiąca odsyła do lecznicy Certyfikat z wynikiem miareczkowania, czyli poziomem przeciwciał. Jeżeli zwierzę ma odpowiedni poziom, może ruszać w podróż.

Odpowiednio wcześniej przed wyjazdem zwierzę musi być odrobaczone i zostać zbadane klinicznie. Niektóre kierunki podróży musi poprzedzić jeszcze wizyta właściciela w Powiatowym Inspektoracie Lekarsko-Weterynaryjnym (ul. Gagarina 15) celem pozyskania dokumentów umożliwiających wyjazd zwierzęcia.

Wszystkie powyższe informacje, rejestracja Paszportu, szczepienia, odrobaczanie, badanie kliniczne i inne informacje lekarz weterynarii uprawniony do wystawiania paszportów wpisuje zarówno w Paszport- książeczkę paszportową jak i do bazy WETSystems. Wpisy do Paszportu muszą być zgodne z wpisami do systemu. W przeciwnym razie, gdy dane się nie zgadzają lub właściciel nie ma innych potrzebnych dokumentów do przewozu zwierzęcia przy kontroli granicznej zwierzę może zostać cofnięte- nie wypuszczone z Polski. Wówczas pojawia się problem, zatem obowiązkiem właściciela jest dopilnowanie posiadania wszystkich niezbędnych dokumentów.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje planowanie wyjazdu na wakacje z pupilem należy zacząć z wyprzedzeniem, szczególnie jeśli jest to jego pierwszy wyjazd. Przy kolejnych podróżach zagranicznych opiekun już jest obeznany w procedurach i ich dopełnienie nie stanowi problemu ani nie jest dodatkowym źródłem stresu. A skoro o stresie mowa!

Psy i koty stresujące się podróżą należy wcześniej zabezpieczyć w leki czy suplementy uspokajające oraz przeciw chorobie lokomocyjnej- jeśli pies ich wymaga. Na rynku jest cała gama środków uspokajających w różnych formach- tabletek, syropów czy obróżek a nawet kropli na kark. Część z nich należy zacząć podawać z wyprzedzeniem, aby osiągnąć oczekiwany efekt działania. Trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu pupila środkami przeciw kleszczom! Aktualnie sezon trwa cały rok!

Pamiętajmy, aby zwierzę i pasażerowie auta byli bezpieczni! Zwierzę nie może biegać po samochodzie, może wówczas stworzyć niebezpieczne sytuacje. Kot powinien podróżować w transporterze, do którego warto włożyć matę chłonącą, na wypadek potrzeb fizjologicznych. Małe psy w miarę możliwości również bezpieczniejsze będą w transporterze. W miarę możliwości, można zakupić odpowiednie szelki i adapter do pasów bezpieczeństwa i przypiąć zwierzę na tylnym siedzeniu. Dla niektórych psów dobrym rozwiązaniem jest umiejscowienie ich w nogach pasażera, na dole. Opiekun ma wówczas kontrolę nad psem, a ten nie widząc migających obrazów może czuć się bardziej komfortowo.

Mam nadzieję, że powyższy tekst pomoże Wam w planowaniu urlopu za granicą i dopełnieniu procedur wyjazdowych pupila. Życzę udanych wakacji, pięknej pogody i odpoczynku w towarzystwie Waszych zwierzaków!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze