Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 12 września 2024 18:32

Cmentarz na Brzezinach w rejestrze zabytków

Cmentarz ewangelicki przy ul. Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.
Cmentarz na Brzezinach w rejestrze zabytków
Cmentarz ewangelicki przy ul. Kamykowej w Brzezinach trafił do rejestru zabytków.

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • zabytkowym cmentarzu
  • wpisie do rejestru

Cmentarz zabytkiem

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął decyzję o wpisie do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Kamykowej, który stanowi trwały ślad wielowiekowej obecności na tym terenie, niegdyś bardzo licznej społeczności wyznania ewangelickiego. Decyzji nadany został rygor natychmiastowej wykonalności.

Wpisana do rejestru nekropolia, funkcjonująca od XIX w. do lat 40. XX w., była miejscem pochówku ludności związanej z osadnictwem niemieckim i olęderskim, która zamieszkiwała dawną wieś Brzeziny.

Miała być zieleń

Dawny cmentarz osadników niemieckich przy ulicy Kamykowej zajmuje 1-1,5 ha. Właścicielem jest warszawska gmina Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Teren jest zaniedbany, porośnięty drzewami i krzewami, wśród których trudno wypatrzyć stare płyty nagrobne. Nieużywana już nekropolia została wpisana do gminnej ewidencji zabytków. W 2012 r. do wojewódzkiego konserwatora trafił wniosek o wpisanie cmentarza do rejestru zabytków. Do tej pory nic się w tej sprawie nie działo.

Byli innej narodowości, wiary, języka

Cmentarz przy ulicy Kamykowej w Brzezinach powstał jako miejsce pochówku osadników niemieckich z tej części dawnej Białołęki. Byli innej narodowości, wiary, języka, ale z czasem niektórzy się asymilowali. Świadczą o tym polskojęzyczne nagrobki i spolszczona pisownia niektórych nazwisk.

cmentarz na Brzezinach
cmentarz na Brzezinach

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze