Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 8 września 2024 03:14

Fletniowa 2 - Białołęcki Świdermajer

Z cyklu "Perełki Białołęki" dziś przedstawiamy Wam Białołęcki Świdermajer – perłę warszawskiej architektury drewnianej, która powstała ok. 1900 r.
  • Źródło: wikipedia
Fletniowa 2 - Białołęcki Świdermajer
Fletniowa 2 - Białołęcki Świdermajer

Autor: DLR Fotohobby

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • willi na Fletniowej 2
  • świdermajerze i jego historii
  • "Perełkach Białołęki"

Obiekt jest świadectwem ambitnych planów rejenta Krzysztofa Kiersnowskiego, który chciał na terenie Płud utworzyć podmiejskie letnisko.

Fletniowa 2


Teren, na którym znajduje się willa nosił dawniej nazwę kolonii Hieronimówka. Willa jest okazałą dwupiętrową, podpiwniczoną budowlą ze zdobionym gankiem, posiada duże przeszklone werandy i koronkowe dekoracje snycerskie.

Budynek powstał na początku XX wieku, przez I wojną światową, a jego właścicielką była Rosjanka Natalia Śmiernicka. Budynek powstał wraz z rozbudową Płudów, która wynikała z planów rejenta i filantropa Krzysztofa Kiersnowskiego co do przekształcenia folwarku w letnisko - wzdłuż ówczesnej ulicy Długiej, czyli dzisiejszej Fletniowej, przy willi, planowano nawet budowę linii tramwajowej.
Po wojnie dom został przejęty przez lokalne władze i przekazany został na kwaterunek. W 1991 roku nieruchomość na własność kupiła jedna z mieszkających w budynku rodzin, jednak już w 2009 roku wyprowadziła się stąd ostatnia osoba.

świdermajer Fletniowa 2 przed remontem

Remont Świdermajera

W chwili obecnej konserwacja wszystkich elewacji zabytkowego drewniaka przy ul. Fletniowej 2 na Białołęce dobiegła końca. W grudniu ubiegłego roku zakończył się remont elewacji północnej, który był ostatnim etapem konserwacji ścian zewnętrznych. Można już podziwiać urodę budynku, z charakterystyczną, bogatą dekoracją.

Elewacja białołęckiego świdermajera została odmalowana na oliwkowy kolor. Kolor został dobrany na podstawie zachowanych śladów oryginalnej farby. Budynek otrzymał nowe okna, będące wierną repliką zachowanej stolarki.

Prace od samego początku są prowadzone dzięki dotacji z budżetu m.st. Warszawy, które przeznaczyło na ten cel przeszło 1,4 mln zł.

Fletniowa 2 odnowiony budynek

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze