Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 października 2024 19:25

Ulica Juliana Ochorowicza na Żeraniu

Rada m.st. Warszawy podjęła uchwałę ws. nadania nazwy ulicy Juliana Ochorowicza - drodze odchodzącej od ul. Myśliborskiej w rejonie Szkoły Podstawowej nr 118 im. Przyjaciół Mazowsza w Warszawie.
Ulica Juliana Ochorowicza na Żeraniu

Źródło: Wikipedia

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • decyzji Rady Warszawy
  • nadaniu nazwy ulicy na Białołęce
  • Julianie Ochorowiczu

Nowa nazwy ulicy Juliana Ochorowicza została nadana drodze odchodzącej od ul. Myśliborskiej w rejonie Szkoły Podstawowęj nr 118 im. 
Przyjaciół Mazowsza w Warszawie przy ul. Myśliborskiej 25. To mniej więcej 700 metrów od miejsca, gdzie kiedyś stał dom Juliana Ochorowicza.

Inicjatywa upamiętnienia wyszła od rodziny i Fundacji Juliana Ochorowicza.

Julian Leopold Ochorowicz ps. „Julian Mohort” (ur. 23 lutego 1850 w Radzyminie, zm. 1 maja 1917 w Warszawie) – polski psycholog, filozof, wynalazca, poeta, publicysta i fotografik. Teoretyk pozytywizmu. Badacz psychologii eksperymentalnej w zakresie zjawisk mediumicznych. Stworzył podstawy teorii ideoplastii. Uchodzi za pioniera psychologii eksperymentalnej i hipnologii, twórca laboratorium psychologicznego w Wiśle. Obecnie w budynku, w którym prowadził badania, tzw. „Willi Ochorowiczówce”, mieści się „Muzeum Magicznego Realizmu” poświęcone działalności Ochorowicza. Julian Ochorowicz był redaktorem naczelnym pisma „Niwa”. Dr hab. Julian Ochorowicz jako przedstawiciel psychologii eksperymentalnej wywarł istotny wpływ na kształtowanie się, poglądów przedstawicieli „starszej” polskiej szkoły filozofii medycyny. Już w 1868 r. w swojej rozprawie pt. Jak należy badać duszę Ochorowicz postulował wyłączenie psychologii z filozofii i ujęcie jej jako nauki przyrodniczej. W 1877 r. opracował teoretyczne zagadnienie telewizji monochromatycznej (ekran zbudowany z żarówek, które wyświetlają nadawany obraz zamieniony na zbiór punktów). Opublikował na ten temat artykuł w czasopiśmie „Kosmos”. Wynalazca nie potrafił jednak rozwiązać problemów technicznych i zbudować takiego urządzenia - zachowuje zasługi teoretycznego wkładu na tym polu. W 1885 kilkakrotnie prezentował ulepszone wersje telefonu; za pomocą jego urządzeń połączono budynek Ministerstwa Poczty i Telegrafów w Paryżu z gmachem Opery Paryskiej (dystans: 4 km), Antwerpię z Brukselą (dystans: 45 km) oraz Petersburg z Bołogoje (dystans: 320 km). Podejmował szereg interesujących badań, głównie technicznych (wynalazki mikrofonów, aparatów do przenoszenia na odległość dźwięku i światła itp.), stąd uważany jest za prekursora radia i telewizji. Publikował swe prace o psychologii wychowania w dziale pedagogiki w Encyklopedii Wychowawczej, tym samym wniósł wkład naukowy w polską pedagogikę. Publikował też w „Przeglądzie Tygodniowym” pod pseudonimem „Julian Mohort”, ze względu na cenzurę.

Julian Ochorowicz mieszkał i był właścicielem nieruchomości na Żeraniu, przy ul. Myśliborskiej 13, obok jej obecnego skrzyżowania z ul. Dorodną i pomiędzy ul. Laurową i Ku Rzece. Grunty kupił w 1912 r. od dr Ignacego Kozłowskiego, właściciela folwarku Żerań po parcelacji. Teren przylegał bezpośrednio do Wisły, dlatego zabezpieczył go wałem przeciwpowodziowym, a na działce wykopał widoczną do dziś sadzawkę. 5 maja 1912 r. dom, który nazwał "pałacykiem w miniaturze", był już gotowy.
 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze