Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 16 września 2024 22:25

Warsztaty pamięci

MAL organizuje warsztaty pamięci.
  • Źródło: MAL Porajów
Warsztaty pamięci

Źródło: MAL Porajów

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • warsztatach pamięci
  • Przystanku Porajów
  • czym jest pamięć

W dniu 15 stycznia 2024 r. o godz. 10:30 Miejsce Aktywności Lokalnej MAL "Przystanek Porajów" organizuje cykliczne warsztaty pamięci "Jak dbać o pamięć aby jej nie stracić?". 
Na warsztatach dowiemy się Jak dbać o pamięć, która jest jedną z najbardziej skrytych i mrocznych zdolności naszego mózgu? Pamięć jednego człowieka potrafi zgromadzić i przechować miliardy wrażeń i biliony informacji. Nawet to, co dla naszego oka pozornie nieistotne i tak trafia do mózgu. Dzięki temu nawet po kilkunastu latach jesteśmy w stanie przypomnieć sobie smak deseru, za jakim przepadaliśmy w dzieciństwie.

Pamięć służy nam do zapamiętywania, magazynowania i odtwarzania. Pierwsze następuje pod wpływem jakiegoś skojarzenia, drugie polega na zatrzymaniu zapamiętanych informacji w układzie nerwowym. Trzecie zaś i najbardziej skomplikowane działa na zasadzie wstukiwania hasła w internetową wyszukiwarkę. Niektórzy pamiętają dane informacje tylko chwilę po ich zapamiętaniu. Inni pamiętają przez długi czas, a czasem do końca życia. Istnieją również osoby, posiadające niezwykle rzadką pamięć fotograficzną, dzięki której potrafią precyzyjnie odtworzyć układy stu plam przypadkowo rzuconych na białą kartkę papieru.

Warto dodać, że szczególną troską otaczano pamięć w starożytnej Grecji. Bogini pamięci — Mnemozyna była dla Greków wyrocznią. W ciągu dziewięciu dni z miłości jej i Zeusa narodziło się dziewięć Muz — poezji miłosnej, poezji epickiej, muzyki, tańca, komedii, tragedii, hymnów, historii i astronomii.

Kult ludzkiego umysłu był w dawnej Grecji tak duży, że imię bogini posłużyło współczesnym do stworzenia określenia mnemonika, czyli zbioru technik pamięciowych. Posługiwali się nimi członkowie starożytnej Rady Starszych oraz senatorowie. Doskonale wiedzieli, w jaki sposób wywrzeć wrażenie na tłumie i sprawić, aby każde ich słowo zostało zapamiętane. Jako pierwsi odkryli bowiem dwa podstawowe prawidła kierujące pamięcią — wyobraźnię i grę skojarzeń.

Ale, ale, nic o Nas bez Nas... nie możemy zdradzać wszystkiego... o wiele więcej dowiecie się podczas warsztatów, na które w imieniu organizatora serdecznie wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ