Czym jest darowizna przedsiębiorstwa?
Zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia, czym dokładnie jest darowizna przedsiębiorstwa. To nieodpłatne przekazanie przez darczyńcę przedsiębiorstwa w całości lub w konkretnej, zorganizowanej części innej osobie, zwanej obdarowanym. Podobnie jak każda inna darowizna, również umowa darowizny przedsiębiorstwa realizowana jest na podstawie umowy, która przygotowana przez profesjonalistów, obejmie wszystkie aspekty przejęcia przedsiębiorstwa.
Warto pamiętać, że sama umowa darowizny nie zawsze będzie wystarczająca. W zależności od struktury i specyfiki sprzedawanej firmy konieczne może okazać się także sporządzenie umowy cesji.
Komu możemy darować firmę?
Darowizna firmy, jak możemy przeczytać na https://a.biz.pl, najczęściej stanowi element sukcesji, w której właściciel decyduje się przekazać firmę i jej majątek bliskiej osobie z rodziny. W takim przypadku obie strony umowy ograniczają się do jednej rodziny. To jednak niejedyny przypadek, w którym darowizna firmy wchodzi w grę.
Właściciel firmy ma pełną dowolność w zakresie doboru osoby, która otrzyma przedsiębiorstwo na zasadzie darowizny. Może to być wieloletni pracownik, partner biznesowy, a nawet wierzyciel, który przyjmie firmę w ramach rozliczenia takiego długu. W praktyce jednak umowa darowizny realizowana jest w stosunku do najbliższych osób przedsiębiorcy.
Podatek od darowizny przedsiębiorstwa
Czy darowizna przedsiębiorca wiąże się z koniecznością opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych? Ustawa o PCC w precyzyjny sposób definiuje czynności wchodzące w skład opodatkowania. Jedyna wzmianka związana z przejęciem firmy związana jest z darowaniem przedsiębiorstwa z pełnym inwentarzem uwzględniającym zobowiązania i długi.
Jeśli zatem w ramach darowizny przedsiębiorstwa, nowy właściciel wchodzi w posiadanie długów, to właśnie one będą przedmiotem podatku w stawce odpowiadającej specyfice ciężarów i zobowiązań. Jeśli jednak darowizna przedsiębiorstwa nie uwzględnia takich długów, podatek od czynności cywilnoprawnych nie występuje.
Napisz komentarz
Komentarze