Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 3 kwietnia 2025 05:05
Reklama
TYLKO U NAS

Patroni białołęckich ulic #25 - Krzysztof Kiersnowski

Ulica Kiersnowskiego to jedna z ulic na Płudach. Więcej informacji kim jest patron ulicy w dwudziestej piątej edycji Patronów białołęckich ulic.
  • Źródło: wikipedia
Patroni białołęckich ulic #25 - Krzysztof Kiersnowski
Ulica Kiersnowskiego to jedna z ulic na Płudach. Więcej informacji kim jest patron ulicy w dwudziestej piątej edycji Patronów białołęckich ulic.

Źródło: google maps

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • patronie ulicy
  • ciekawostkach z jego życia

Krzysztof Kiersnowski

Inżynier, notariusz przy warszawskim Sądzie Okręgowym, rejent hipoteki warszawskiej, zasłynął z działalności filantropijnej.

Był on właścicielem folwarku Płudy, z którego chciał uczynić letnisko na wzór Otwocka zalesiając tamtejsze piaszczyste wydmy. Letnisko to było projektowo w księgach wieczystych nazywane "Osada Zawada I".

Życiorys

Kiersnowski był jednym z głównych pomysłodawców utworzenia kolei jabłonowskiej, wraz z m.in. Ludwikiem Spiessem, właścicielem zakładów Ludwik Spiess i Syn, czyli dzisiejszej "Polfy Tarchomin". Zawiązał on w tym celu "Spółkę Udziałową Budowy Kolejki Jabłonna-Wawer" (późniejsze Towarzystwo Budowy i Eksploatacji Drogi Żelaznej Podjazdowej Jabłonna-Wawer) w której skład wchodzili także magnaci tacy jak Ksawery Branicki, Feliks Czapski, Jan Zamoyski czy August Potocki. Kolejkę uruchomiono 10 grudnia 1900 roku i kursowała ona do 1 kwietnia 1963 roku (na pełnej trasie do 1 lipca 1952 roku).

Zainicjował on też budowę kościoła w Płudach, którą rozpoczął w 1908 roku wraz z architektem Wacławem Wędrowskim ofiarując teren i środki. Niestety po pewnym czasie Kiersnowskiemu nie powiodło się w interesach i doprowadziło to do tego, że po pewnym czasie musiał sprzedać całą swoją własność w Płudach, utracił rejenturę warszawską i przeniósł się do Brzezin na stanowisko rejenta powiatowego. Budowę kościoła dokończyli mieszkańcy z małżonkami Wędrowskimi na czele i poświęcono go 8 września 1913 roku. Świątynia istnieje do dziś i nosi nazwę Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

Ponadto Kiersnowski sprowadził do Płud Siostry Rodziny Maryi, ufundował dom sierot (dziś przy ul. Klasyków 56, obecnie w ruinie), a także Dom Katolicki, w którym w latach 1952-1975, po przejęciu przez Centralny Zarząd Kin, funkcjonowało kino "Ustronie".

Po 1945 roku grunty Kiersnowskich rozparcelowano, a w 1951 roku zostały one włączone do granic Warszawy wraz z innymi sąsiadującymi wsiami. Na terenie gdzie znajdował się folwark Kiersnowskich obecnie znajduje się osiedle domów jednorodzinnych "Płudy Village". Nazwiskiem Krzysztofa Kiersnowskiego nazwana została ulica na Płudach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama