Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 13:10

Czy zajdą zmiany w Budżecie Obywatelskim?

Wystartowały konsultacje społeczne dotyczące zmian w budżecie obywatelskim. To między innymi możliwość zgłaszania pomysłów lokalnych. Uwagi można zgłosić online, na spotkaniach ogólnych, a także podczas dyżuru dzielnicowego.
  • Źródło: Dzielnica Białołęka
Czy zajdą zmiany w Budżecie Obywatelskim?
plakat BO

Źródło: Budżet Obywatelski Białołęka

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • konsultacjach w budżecie obywatelskim
  • projektach w BO

Jak wziąć udział w konsultacjach?

Zapoznaj się z projektem i powiedz, co o nim myślisz:

  • przez stronę konsultacje.um.warszawa.pl/bo
  • na spotkaniach w ZODIAKU, pasaż Wiecha 4 w dniu 19 września (czwartek) 17:30-19:30 oraz 24 września (wtorek) 17:30-19:30
  • na spotkaniu online 25 września 17:30-19:30

O wyznaczeniu granic obszarów lokalnych porozmawiasz na Białołęce:

  • 11 września (środa) 16:00-18:00
  • Miejsce Aktywności Lokalnej „Przystanek Porajów”, ulica Porajów 14

Konsultacje trwają do 25 września 2024 r.

Projekty i wydarzenia lokalne

Jedna z proponowanych zmian zakłada dopuszczenie możliwości zgłaszania projektów nie tylko ogólnomiejskich i dzielnicowych, ale również na poziomie lokalnym, dotyczącym części dzielnicy. Ponadto pieniądze przeznaczone na projekty dzielnicowe i lokalne będą stanowiły większość środków na realizację pomysłów mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Oznacza to, że więcej pieniędzy trafi na realizację zadań w mniejszych obszarach.

Mieszkańcy będą mieli także możliwość zgłaszania tzw. projektów miękkich (organizacja wydarzeń, spotkań, warsztatów) na terenach, które nie należą do miasta czyli np. na terenach spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot.

Projekty inwestycyjne i łączone

Kolejna zmiana dotyczy ograniczenia liczby lokalizacji dla tzw. projektów inwestycyjnych, których opisy były bardzo rozbudowane. Dzięki temu mieszkańcy będą mogli szybciej zapoznać się z proponowanymi zmianami i bardziej świadomie podejmować decyzję o wyborze projektów w głosowaniu.

Padła także propozycja łączenia projektów. Jeżeli mieszkańcy zgłoszą podobne pomysły, to nie będą musiały ze sobą konkurować. Te dotyczące tego samego przedmiotu lub lokalizacji, będą mogły być połączone za zgodą projektodawców.

Prostsze zgłoszenia, wprowadzanie zmian i głosowanie

Zgłoszenie projektu będzie wymagało wypełnienia mniejszej liczby rubryk. Nadal trzeba będzie dołączyć listę osób popierających projekt, ale zmniejszona zostanie liczba wymaganych podpisów.

Wprowadzone zostaną także usprawnienia dot. uzgadniania zmian w zgłoszonym projekcie. Osoba zgłaszająca projekt będzie mogła zaproponować zmiany w projekcie, a wcześniej taka propozycja mogła wyjść jedynie od urzędnika.

Planowane jest także zwiększenie minimalnej liczby głosów, jaką projekt musi uzyskać w głosowaniu. Chodzi o to, żeby wybierane w głosowaniu projekty cieszyły się większym poparciem mieszkańców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze