W poprzednim artykule dotyczącym sylwestra podpowiadałam w kwestii zakupów i podawania środków uspokajających- kupiliście już? Nie ma czasu do stracenia! Kolejki w lecznicach będą tylko większe.
Dziś zaproponuję dodatkowe środki profilaktyczne na tę noc!
Sylwester zbliża się wielkimi krokami! Jedni uczczą koniec starego roku i początek nowego w zaciszu domowym na kanapie, inni z przyjaciółmi na domówce, a jeszcze inni na balu czy imprezie plenerowej. Jedni spokojniej, drudzy hucznie. Niezależnie od naszego nastawienia do fajerwerków - one będą.
Mając zwierzaka warto w tę noc mieć go na uwadze i zapewnić mu odpowiednie warunki do przetrwania najgłośniejszej nocy w roku. Poza podaniem środków na uspokojenie są dodatkowe metody na złagodzenie stresu u psa czy kota.
Obecność właściciela w domu – szczególnie pozytywne i ważne dla zwierząt związanych ze swoimi ludźmi, sama nasza obecność dodaje zwierzęciu pewności i poczucia bezpieczeństwa.
Zabranie zwierzęcia do domu/garażu - szczególnie istotne w przypadku psów mieszkających w kojcu i przejawiających lęk przed strzelaniem.
Zachipowanie psa i kota- pomoże w szybkim namierzeniu właściciela jeśli pies się spłoszy i ucieknie. Trzeba sprawdzić czy numer podany w bazie jest aktualny, jeśli nie, wystarczy napisać maila do bazy z prośbą o poprawienie danych. Chip jest bardzo ważnym zabezpieczeniem nie tylko w sylwestra, ale cały rok. Wszczepia się go zwykle raz w życiu, koszt to ok 50zł.
Adresatka przy obroży - jeżeli pupil nie jest zachipowany i już nie zdążymy tego zrobić, warto by pies miał przy obroży lub szelkach adresatkę z naszym numerem telefonu- pomoże to szybciej wrócić mu do domu jak ktoś go znajdzie.
Spacer - wyłącznie na smyczy! Ostatni najlepiej by był najpóźniej koło godziny 20, ewentualnie można wyjść jeszcze w nocy, jak ustaną strzały. Co istotne, w Nowy Rok również wychodzimy z psem na smyczy, gdyż jeszcze zdarzają się wystrzały.
Muzyka - warto włączyć spokojną muzykę, na tyle głośno aby zagłuszyć huk.
Łazienka lub inne ciche pomieszczenie - warto puścić wodę czy muzykę zagłuszającą huk i być z naszym bojącym się pupilem. Kotom warto otworzyć np. szafę w której może się bezpiecznie schować.
Wiązanie uspokajające - w Internecie krążą obrazki z metodami antystresowymi wiązania zwierząt - jeśli u Waszego przyjaciela się sprawdza, można z tego skorzystać.
Co zrobić gdy pies nam jednak ucieknie w panice?
Oczywiście, poza szukaniem od razu, warto zrobić post na np. Facebooku i wstawić na osiedlowe, dzielnicowe, miejskie i zwierzęce grupy. Ważne jest by w ogłoszeniu zawrzeć wszystkie niezbędne informacje.
Co podać w ogłoszeniu?
- co się stało - ZAGINĄŁ
- czas i miejsce zaginięcia (np. 31.12.2022, Białołęka- Nowodwory),
- gatunek (pies/kot), rasa lub wygląd mieszańca, typ rasy (pies w typie yorka, ostrzyżony),
- płeć i wiek, imię i czy reaguje (samiec, 2 lata, reaguje na imię Fafik),
- czy jest zachipowany i ew. kastrowany (zachipowany, nie wykastrowany),
- znaki szczególne (biała plama na ogonie),
- numer telefonu właściciela!
- zdjęcie zwierzaka.
Jeżeli zwierzę nazajutrz nie wróci, należy dodatkowo wywiesić ogłoszenia papierowe, wg powyższego schematu.
Warto również obdzwonić i sprawdzać strony internetowe okolicznych schronisk, można też zapytać Straży Miejskiej czy ekopatrol nie miał wezwania do pasującego rysopisowi zwierzęcia. Uwaga! Będą mieć ręce pełne pracy w tym okresie!
Pamiętajcie - LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ SZUKAĆ!
Życzę udanej, bezpiecznej zabawy oraz Szczęśliwego Nowego Roku!
Napisz komentarz
Komentarze