Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 16:47

Opublikowano listę schronów

Mapa schronów w Polsce. Straż Pożarna opublikowała listę. Sprawdź, do którego masz najbliżej.
  • Źródło: PSP
Opublikowano listę schronów

Źródło: pixabay

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • mapie schronów w Polsce
  • tym czym jest schron i jakie ma spełniać zadania

Mapa schronów w Polsce już jest. Państwowa Straż Pożarna przygotowała specjalną aplikację, dzięki której obywatel może sprawdzić, gdzie najbliżej swojego domu będzie mógł ukryć się w razie niebezpieczeństwa.

Wojna w Ukrainie wciąż trwa, a ryzyko, że konflikt zbrojny przeniesie się na inne państwa, jest spore. Państwowa Straż Pożarna przygotowała aplikację z oznaczonymi lokalizacjami schronów, w których ukryjemy się w razie zagrożenia, ale także schowamy na wypadek niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych. Gdzie można ją znaleźć? Wyjaśniamy.

Schron to budowla ochronna o konstrukcji zamkniętej. Ma za zadanie ochraniać osoby, urządzenia czy materiały znajdujące się wewnątrz przed czynnikami zewnętrznymi. W Polsce rozróżniamy trzy typy schronów. Schrony kategorii podstawowej zapewniają ochronę między innymi przed bombami i pociskami, bojowymi środkami trującymi czy wstrząsami. Schrony typu A, czyli o podwyższonej odporności, spełniają warunki schronów podstawowych, ale są solidniejsze i ochraniają przed większą falą uderzeniową. Ostatnim rodzajem są ukrycia, czyli niehermetyczne budowle z prostymi instalacjami służące do ochrony osób i dóbr materialnych.

Jak sprawdzić, gdzie są schrony? Teraz zrobisz to dzięki aplikacji 

W 2023 roku przeprowadzono kontrole schronów. Miały one na celu sprawdzenie ich stanu oraz określenie, które w razie wypadku będą dostępne dla mieszkańców. Okazało się, że w naszym kraju mamy 9000 schronów. Jak odnaleźć te znajdujące się w naszej okolicy?

Mapa schronów dostępna jest na stronie strazpozarna.maps.arcgis.com. Wystarczy wpisać adres, a na mapie pokażą nam się wyniki. Schrony oznaczone są na czerwono, miejsce ukrycia oznaczone są kolorem niebieskim, a punkty doraźnego schronienia, czyli miejsca, gdzie schowamy się np. przed wichurą, są koloru zielonego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ