Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 stycznia 2025 00:12
Reklama

Secesyjna willa przy Modlińskiej 257 już po renowacji

Zakończył się remont secesyjnej willi i dwóch oficyn przy ul. Modlińskiej 257 – budynków o bogatej historii, w których będzie działać centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury.
  • Źródło: Dzielnica Białołęka
Zakończył się remont secesyjnej willi i dwóch oficyn przy ul. Modlińskiej 257.

Źródło: Dzielnica Białołęka

W tym artykule przeczytasz między innymi o:

  • willi na Modlińskiej 257
  • historii miejsca

Historia miejsca

Budynki przy ul. Modlińskiej powstały około 1913 roku i od początku wyróżniały się elegancją oraz stylem charakterystycznym dla secesji. Początkowo willa pełniła funkcję domu jednorodzinnego, lecz w późniejszych latach jej przeznaczenie zmieniało się kilkakrotnie. W okresie międzywojennym budynek stał się schronieniem dla kobiet potrzebujących pomocy – najpierw jako placówka prowadzona przez siostry samarytanki, później pod opieką Towarzystwa Ochrony Kobiet. W czasie II wojny światowej willa służyła jako magazyn broni dla Armii Krajowej oraz miejsce schronienia dla Żydów.

Po wojnie budynek adaptowano do funkcji opiekuńczych – najpierw jako Dom Specjalny dla przewlekle chorych, a następnie Dom Pomocy Społecznej. W kolejnych dekadach mieściły się tu także biblioteka i sklep z narzędziami. W 2009 roku obiekt wpisano do rejestru zabytków. 

Konserwacja 

Dzięki pracom, które rozpoczęły się w 2022 r., willa i oficyny przeszły gruntowną przebudowę. W budynku głównym odtworzone zostały zdobienia elewacji, ozdoby dachowe w formie kul i waz oraz stalowe koszyki na kwiaty przy oknach wykonanych z płaskowników z podporami w formie wolut. Renowacji poddano zabytkowe drewniane schody, balustrady oraz oryginalne posadzki. Konserwację stolarki, w tym schodów, wykonali konserwatorzy Jarosław Wasiak i Viataliy Seliuha. 

Odbudowano dwa piece kaflowe, część historycznej stolarki drzwiowej w tym drzwi wejściowe do budynku głównego poddano renowacji a część z nich wiernie odtworzono. Okna zostały odtworzone na wzór okien historycznych. W budynkach przykrytych nową blachą wymienione zostały także wszystkie instalacje. Ponadto willa jest teraz wyposażona w windę, dzięki czemu spełnia współczesne standardy dostępności.

Polichromia

Ważnym elementem prac była konserwacja polichromii na ścianach i sufitach. Najcenniejsze z nich zostały transferowane tzn. zdemontowane we fragmentach wraz z tynkiem przed przystąpieniem do prac budowalnych. Po zdjęciu trafiły do specjalistycznej pracowni, gdzie zostały poddane renowacji, a następnie wróciły na swoje miejsce. 

Kilka ocalałych fragmentów polichromii w formie „świadków”, na ścianie klatki schodowej (mazerowana lamperia czyli namalowane usłojenie drewna) i w pomieszczeniach I piętra (roślinne fryzy) zostały poddane konserwacji. Pozostała część polichromii została wiernie zrekonstruowana. Łącznie prace konserwatorskie objęły około 300 m2 powierzchni ścian i sufitów. Prace konserwatorskie w willi wymagały umiejętności na najwyższym poziomie. Widać je np. w rezultatach zabiegów konserwatorskich przy polichromiach, które wykonała Małgorzata Paździora-Sattler z Art Studio. 

Rekonstrukcja bramy

Teren otaczający budynki został obsadzony zielenią i ogrodzony ozdobnym płotkiem i bramą od strony ul. Modlińskiej. Płotek został otworzony na wzór pierwotnego na podstawie dokumentacji archiwalnej. Natomiast ozdobna brama została zrekonstruowana na podstawie zachowanych oryginalnych fragmentów, które zostały wkomponowane w nową bramę. 
Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu prace prowadzone były pod nadzorem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków. 

Za przeprowadzenie inwestycji odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Roboty zrealizowała firma Telka Sp. z o.o. Ich koszt wyniósł ok. 10,9 mln zł. Obiektem zarządza ZGN Białołęka.   
 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama