Gazeta Białołęki to wyjątkowe miejsce w polskim internecie, które tworzycie właśnie Wy - aktywna społeczność czytelników. Dziękujemy, że tak wielu z was obdarza nas zaufaniem. Tłumnie przybywacie też do naszych mediów społecznościowych, za co serdecznie dziękujemy, wszystko to napędza Nas do dalszego działania.
Kryzysy, wyzwania, nadzieje, rozczarowania... wydarzenia 2024 roku odcisnęły swoje piętno na świecie i w dzielnicy. Postęp technologiczny, nowe inwestycje, decyzje i ważne kwestie społeczne. Przedstawiamy zbiór treści, które pozwolą Nam ponownie przeżyć i odkryć najważniejsze wydarzenia kończącego się roku w naszej dzielnicy Bielan, spójrzmy na nie z perspektywy czasu.
Powspominajmy wspólnie mnóstwo ciekawych tekstów, które opublikowaliśmy w minionych 12 miesiącach.
Tak obecnie wygląda Tymczasowe Miasteczko Handlowe Marywilska 44
31 sierpnia odbyło się otwarcie Tymczasowego Miasteczka Handlowego na ul. Marywilskiej 44, w którym działalność wznowiło ponad 400 kupców ze spalonego w majowym pożarze CH. Sprawdzamy jak po miesiącu wygląda nowo otwarte miasteczko handlowe. Hala targowa przy Marywilskiej 44 spłonęła 12 maja. Było tam około 1,4 tys. punktów usługowych. Trwa śledztwo prokuratury, które ma wyjaśnić przyczyny pożaru. Pomoc kupcom zaoferowało miasto, proponując miejsca na bazarach miejskich. Z kolei spółka dzierżawiąca teren od miasta zobowiązała się do jak najszybszego zbudowania hali tymczasowej z kontenerów.
![Tak obecnie wygląda Tymczasowe Miasteczko Handlowe Marywilska 44](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-tak-obecnie-wyglada-tymczasowe-miasteczko-handlowe-marywilska-44-1727014167.jpg)
Kupcy z Marywilskiej przenieśli się na ul. Modlińską
Pod adresem Modlińska 6 w Warszawie znajduje się Centrum Handlowe Modlińska 6. Jest to małe centrum handlowe, które oferuje różnorodne usługi i sklepy dla mieszkańców dzielnicy Białołęka. To tu przenieśli się kupcy ze spalonej hali przy ul. Marywilskiej. Centrum Modlińska 6D oferuje także bogaty wybór gastronomiczny, w tym potrawy z różnych zakątków Azji, a także inne kuchnie międzynarodowe. Organizowane będą liczne wydarzenia, w tym karaoke i różne imprezy, aby uczynić to miejsce wyjątkowym.
![Kupcy z Marywilskiej przenieśli się na ul. Modlińską](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-kupcy-z-marywilskiej-przeniesli-sie-na-ul-modlinska-1729193096.jpg)
Kiedy rozbudowa II linii metra?
Linia M2 będzie przedłużona na Żerań. Plany rozbudowy 2. linii metra w Warszawie miasto oznajmiło w 2023 r. Przedłużenie II linii metra warszawskiego ma pozwolić obsłużyć takie miejsca w stolicy jak Ursus, Żoliborz i Żerań.
M2 Warszawa, czyli 2. linia metra funkcjonuje w stolicy od 2015 r. i jest stale rozbudowywana. W 2006 r. miasto zdecydowało, że linia M2 będzie mieć 21 stacji i połączy Bemowo (Karolin) oraz Targówek (Bródno). Aktualnie trwa budowa ostatniego odcinka na Bemowie (stacje Karolin, Chrzanów i Lazurowa oraz stacja techniczno-postojowa Karolin), która ma zakończyć się w 2026 r.
![Kiedy rozbudowa II linii metra?](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-kiedy-rozbudowa-ii-linii-metra-1707129440.webp)
Nowa szkoła podstawowa nr 406 przy Świderskiej już otwarta
Szkoła przy Świderskiej z pozwoleniem na użytkowanie! 2 września rozpoczęła pracę nowa szkoła podstawowa nr 406 przy ul. Świderskiej 93. Projekt placówki jest dziełem pracowni Architekta Piotra Bujnowskiego – autora zwycięskiej pracy w konkursie architektonicznym. Szkoła została podzielona na bloki funkcjonalne i na grupy klas. Sprzyja to zwiększeniu kameralnego charakteru powierzchni wspólnych i ułatwia interakcje użytkowników.
Ważnym miejscem w szkole będzie wewnętrzna agora otoczona otwartymi schodami i balkonami. Dodatkowo projektanci w tym samym miejscu rozplanowali funkcje wspólne jak biblioteka, jadalnia, szatnie, świetlice, pomieszczenia administracyjne. Poza salą gimnastyczną, szkoła posiada także boiska, w tym piłkarskie zlokalizowane na dachu.
![Nowa szkoła podstawowa nr 406 przy Świderskiej już otwarta](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/455851521_821508806634578_7294153384504046815_n-1024x768(1).jpeg)
Kupcy wracają na Marywilską. Wiemy kiedy!
Kupcy z CH Marywilskiej 44 w Warszawie znów będą handlować. Przekazane im zostaną kontenery, które łatwo dają się przerobić na proste boksy i właśnie na ich bazie na parkingu przylegającym do spalonych hal ma być odtworzone tymczasowe targowisko. Tymczasowe targowisko zacznie działać 3 sierpnia, a spółka rozpoczęła już prace nad odbudową docelowego centrum handlowego - wybrano projektanta.
LINK DO ARTYKUŁU
![](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/2-WIDOKI-MODU%C5%81%C3%93W_page-0001(1).jpg)
Mieszkańcy Brzezin wzywają na Alarm!!!
Na jednej z białołęckich grup społecznościowych na FB pojawił się niepokojący wpis mieszkańców osiedla 4 bloków inwestycji mieszkaniowej wybudowanej przy ul. Białołęckiej 344. W związku z powyższymi niepokojącymi doniesieniami mieszkańców wspomnianej inwestycji oraz okolicznych bloków w dniu wczorajszym odbyła się sesja Rady Dzielnicy Białołęka m.st.Warszawy, podczas której Radni podjęli jednoznaczne stanowisko w sprawie niedopuszczalności stosowania rozwiązań polegających na zrzucie ścieków do Kanału Żerańskiego.
LINK DO ARTYKUŁU
![Mieszkańcy Brzezin wzywają na Alarm!!!](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/408671681_6852405144858802_6756898479682201462_n(1).jpg)
Znacie to miejsce?
Budynek przy skrzyżowaniu Barei i Odkrytej na Białołęce wygląda jak mikro-wieżowiec, w którym są tylko mini mieszkanka. Budynek bywa nazywany "smutnym wieżowcem", samotnym klockiem z gry Tetris lub po prostu pudełkiem. Już kilka lat temu zdjęcie budynku trafiło na facebookowy fanpage "Zaufaj mi, jestem Architektem". "7 mieszkań? Bałbym się, że się przewróci do tyłu, albo z nieba spadną inne klocki do Tetrisa i zniknę razem z blokiem" - pisano w jednym z komentarzy. Niektórzy mówią o bloku jako o najdziwniejszym "pomniku Barei". Okazuje się jednak, że ten efekt utrzymuje się tylko na zdjęciach. W rzeczywistości jego architektura jest o wiele mniej surrealistyczna.
![Znacie to miejsce?](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/gf-J5E6-ZKbb-eNiX_najwezszy-blok-w-warszawie-zdjecia-zobacz-budynek-z-odkrytej-55c-664x0-nocrop(1).jpg)
Mieszkasz na ul. Skarbka z Gór? Koniecznie przeczytaj...
Za nazwami wielu ulic i placów kryją się niezwykłe historie, o których wielu nie ma pojęcia... Skarbka z Gór to długa na 1,6 kilometra ulica na obszarze Grodzisk, na Białołęce. Łączy ona ulice Jesiennych Liści i Berensona, krzyżując się po drodze z ulicami Magiczną, Astrową i Derby. Ulica Skarbka z Gór pojawia się na zdjęciach lotniczych na mapie Urzędu miasta z lat 1976 - 1977. Obecną nazwę uzyskała 25 marca 1996 roku. Pierwotnie ulica była polną drogą, bez zabudowań i twardej nawierzchni. W jej skład wchodziła na początku obecna ulica Tajemna.
![Mieszkasz na ul. Skarbka z Gór? Koniecznie przeczytaj...](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-mieszkasz-na-skarbka-z-gor-koniecznie-przeczytaj-1704135004.jpg)
Gdzie zjeść najlepsze jagodzianki na Białołęce?
To już nie te same suche buły z jagodowym kisielem na bazie mrożonych jagód zagęszczonych skrobią ziemniaczaną jakie niektórzy mogą pamiętać z lat 90. Oczywiście i takie się wciąż trafiają. Przeciętne wyroby przemysłowego wypieku. Dalej można je znaleźć w sieciowych tanich piekarniach. Doczekały się jednak konkurencji. Podobnie jak przemysłowe pieczywo dla którego jest już od jakiegoś czasu alternatywa w postaci dopracowanych chlebów na prawdziwej mące i prawdziwym zakwasie. Nowe jagodzianki to porządne ciasto drożdżowe na maśle z hojną ilością świeżych jagód w środku.
Małe piekarnie i cukiernie, często prowadzone przez pasjonatów, stawiają na wysoką jakość produktów jak i staranne rzemiosło. I z roku na rok prześcigają się w ulepszaniu drożdżówki z jagodami.
Specjalnie dla Was sprawdziliśmy, gdzie w dzielnicy można zjeść te najlepsze. Na naszej liście znalazły się aż cztery miejsca – co nie jest przypadkiem. W końcu czwórkę uważa się za liczbę doskonałą. Tak samo można określić jagodzianki, które można nabyć pod poniższymi adresami!
![Gdzie zjeść najlepsze jagodzianki na Białołęce?](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-gdzie-zjesc-najlepsze-jagodzianki-na-bialolece-1720601521.jpg)
Przystanek Alaska, czyli bliskie spotkanie z łosiem na Białołęce
Spacerujące po Białołęce łosie, które podchodzą coraz bliżej domostw to niestety coraz częstszy widok dla mieszkańców i kierowców.
Jak się dowiedzieliśmy z portalu TVN Warszawa do zdarzenia doszło w dniu wczorajszym w godzinach porannych.
- To było przed ósmą, może za dwadzieścia ósma. Godzina, w której osoby mieszkające w okolicy wyjeżdżają do pracy. Przejechałem kawałek i zauważyłem formujący się przede mną korek. Wszyscy zwolnili. Wystarczyło, że przejechałem kilka metrów, a dowiedziałem się co, a bardziej kto, jest winny zaistniałej sytuacji. W rowie, tuż obok ulicy, stał łoś - relacjonował pan Grzegorz.
Mężczyzna zaznaczył, że zwierzę zatrzymało się bezpośrednio przed jego autem. - Samochody mijały go ze szczególną ostrożnością, zachowując odpowiednią odległość i prędkość. Trwało to może z dziesięć minut. Gdy nadeszła moja kolej na wyminięcie zwierzęcia, to zdecydowało się wyjść na środek ulicy. Łoś zablokował mnie. Stanął dosłownie naprzeciw mojego samochodu i patrzył to na mnie, to na moje auto. Oczywiście spokojnie czekałem na jego kolejny ruch, nie chciałem go płoszyć a tym bardziej denerwować. Nasze bliskie spotkanie trwało może z trzy, cztery minuty.
![Przystanek Alaska, czyli bliskie spotkanie z łosiem na Białołęce](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-przystanek-alaska-czyli-bliskie-spotkanie-z-losiem-na-bialolece-1705652882.jpg)
Gospodarstwo Rysiny - urocza farma w stolicy
Gospodarstwo Rysiny znajduje się na Białołęce, 20 min autem z centrum Warszawy.
Rysiny to kompleks składający się z kilku malowniczych, wyglądających na zabytkowe budyneczków, wielu szklarni, hali targowej z warzywniakiem, obleganej kameralnej piekarni i plenerowej kawiarni. Wszystko przypomina nieco francuską prowincję i jest w Warszawie czymś absolutnie wyjątkowym. Nawet spory poranny ruch i zatłoczony parking nie były w stanie popsuć uroku tego miejsca. Choć oczywiście warto uzbroić się w cierpliwość, szczególnie w sobotnie przedpołudnie. Tutejsze produkty pochodzą z okolicznych pól i są uprawiane bez pestycydów. I rzeczywiście sałata wydaje się tu jakaś zieleńsza, rzodkiewki bardziej chrupiące, a gorący chleb trochę pachnie dzieciństwem.
LINK DO ARTYKUŁU
![Gospodarstwo Rysiny - urocza farma w stolicy](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-gospodarstwo-rysiny-urocza-farma-w-stolicy-1717325283.jpg)
Stop Blokom na Białołęce Dworskiej!
Epopei, Lucyny Messal, Wałuszewska, Bohaterów, Palestera, Stojowskiego... podczas rozmowy z mieszkańcami tych ulic znajdujących się na Białołęce Dworskiej usłyszeliśmy jak głęboko są zaniepokojeni kierunkiem, w którym zmierza ich okolica.
Wyobraźmy sobie budzenie się pod dźwiękiem koparek i dźwigów niszczących spokojne otoczenie, próbujące zastąpić je betonowymi dżunglami, które lekceważą istotę życia społecznościowego. Bloki, których balkony wychylają się na sąsiednie ogrody, korki tworzące się tuż po wyjeździe z budynku. To nie jest tylko hipotetyczny scenariusz, to mroczna rzeczywistość, która zagraża naszej dzielnicy, pisze jeden z mieszkańców Białołęki Dworskiej.
![Stop Blokom na Białołęce Dworskiej!](https://static2.gazetabialoleki.pl/data/wysiwig/xl-4x3-stop-blokom-na-bialolece-dworskiej-1703962837.jpg)
Zaprezentowaliśmy państwu jedynie fragmenty tekstów opublikowanych w Gazecie Białołęki. Całość znajdą państwo pod podświetlonymi na niebiesko linkami do artykułów.
W nowym roku życzymy Wam kochani Czytelnicy wszystkiego najlepszego: pokoju, zwycięstwa, dobroci, a w życiu prywatnym – zdrowia, miłości, szczęścia i wszelkiej pomyślności.
Sobie zaś życzymy niegasnącego zapału. Pisanie w imię pasji, to wyzwanie zmuszające często do manewrowania w życiu zawodowym i prywatnym, a często też do pomijania tematów, o których bardzo chcielibyśmy napisać. Ale wasze uznanie - naszych wyjątkowych Czytelników jest dla nas największą nagrodą.
Napisz komentarz
Komentarze